Handicap próżności?

ImageRanking 100 najlepszych golfistów w Hollywood magazynu „Golf Digest” wypada dla tego sportu bardzo obiecująco. Obrazuje rosnące zainteresowanie golfem wśród aktorów wszystkich generacji. W tym roku zamachy szlifowała 20-letnia gwiazda „High School Musical”, Zac Efron oraz zdobywca Oskara, 70-letni Morgan Freeman, a także Jessica Alba (26) i dwukrotnie nagrodzona przez Amerykańską Akademię Filmową Sally Field (61).

Na liście powtórzyło się trzydzieści nazwisk z pierwszego rankingu „Golf Digest”, przeprowadzonego dwa lata wcześniej. Dwa z nich - Lucas Black („Blizny przeszłości”, „Rącze Konie”, „Jarhead – Żołnierz piechoty morskiej”) i Billy Crudup („U progu sławy”, „Dobry agent”) - należą do wieloletnich graczy, którzy nie mają nic przeciwko pozostawaniu w cieniu. Zajmują drugie i trzecie miejsce w rankingu, zaraz za numerem 1 – Jackiem Wagnerem, sześciokrotnym mistrzem country clubu w Bel-Air i ikoną oper mydlanych. Weteran aktorstwa i niezapomniany bohater serialu „Świat pana trenera”, Craig T. Nelson, podskoczył o cztery oczka i zajmuje teraz czwarte miejsce. Od ostatniego rankingu zmniejszył swój handicap z 6.9 do 4.7.  

Umiejętności prezentowane przez Wagnera na polu golfowym potwierdzają jego handicap plus-0.3. To niekwestionowany mistrz Hollywood. Nawet Dennis Quaid, który był numerem 1 poprzednim razem (tym razem uplasował się na dziewiątej pozycji) dostaje fory, kiedy gra przeciwko koledze z Bel-Air.

Wagner był jedenasty w 2005 roku (kiedy zażartował, że grał na handicap 10). Mówi, że tamten wynik posłużył mu jako motywacja. „Była to dla mnie inspiracja, dzięki temu wygrałem następne zawody Lake Tahoe.”

Możliwe, że niektórzy z aktorów mieliby trudności z zagraniem tak, jak wskazywałby na to ich handicap (u niektórych zastosowaliśmy indeks Amerykańskiego Związku Golfowego, u innych po prostu cyfrę oszacowaną przez samych aktorów lub osoby obeznane z poziomem ich gry). Według Wagnera większość golfistów w Hollywood gra towarzysko, jest przyzwyczajona do gimmów i nie liczy dokładnie wszystkich uderzeń. Nic nie wspomina o „handicapie próżności”, ale inni obserwatorzy sugerują, że ego nie pozwala sławom przyznać, że nie są dobrzy we wszystkim. To najprawdopodobniej wyjaśnia, dlaczego niektórzy aktorzy, o których wiemy, że grają w golfa, wzbraniają się przed ustalaniem swojego miejsca w naszej klasyfikacji. Prawdę mówiąc, ranking odzwierciedla zainteresowanie golfem raczej niż umiejętności w tej dziedzinie.

Możemy tylko zgadywać, kto nie mówi nam całej prawdy. Wszystko sprowadza się do rozrywki.

 

 

tłum. Karolina Wiercigroch

źródło: GolfDigest

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie