Być w formie

ImageBez względu na to, czy grasz w golfa dla rywalizacji, towarzystwa czy po prostu dla zabawy, musisz myśleć jak sportowiec: "Czego mi potrzeba, by być w dobrej formie?" Pracuj nad siłą i wytrzymałością zarówno na polu golfowym, jak i poza nim.

Mike Fields, gracz Turniejów PGA oraz dyrektor Golf for Parks and Recreation doradza rozciąganie się oraz rozgrzewkę przed rozpoczęciem gry. "Najbardziej powszechnym urazem podczas gry w golfa są urazy dolnej części pleców, okolicy krzyżowej i lędźwiowej. Dlatego należy się rozgrzać, np. uderzając kilka piłek, równocześnie starając się, by wymach był powolny."

 

Na polu golfowym:

  • użyj kija golfowego,  przyciągając go delikatnie raz w jedną, raz w drugą stronę, podnosząc ramiona nad głowę. Rozciągnij tylnią część nóg opierając je o wózek lub drzewo

  • spaceruj po polu golfowym,  nosząc kije na podwójnym pasku lub używaj wózka, który możesz ciągnąć za sobą

  • jeśli jedziesz  wózkiem z przyjacielem, podejdź do jednego dołka. Stopniowo, w czasie danego sezonu,  zwiększaj ilość dołków, do których podchodzisz pieszo (następnym razem do dwóch itp.)

  • wspinaj się na tyle górek, na ile możesz. Podwyższając ciśnienie krwi, poprawisz swoją wytrzymałość oraz  kondycję fizyczną (w efekcie będziesz lepiej spał)

 

Poza polem golfowym:

  • pływanie -  jak wiele innych sportów, golf charakteryzuje się powtarzającymi się ruchami, podczas których aktywny jest tylko jeden zestaw mięśni.  Zadbaj o to, by Twój trening był przekrojowy, praktykując kilka dyscyplin sportowych  rozwiniesz się wszechstronnie. Mike Fields przekonuje, że pływanie to "jedna z najlepszych aktywności". Woda  unosząc nas, dodaje nam wsparcia oraz koi obolałe mięśnie.  Wystarczy tylko kilka okrążeń, by rozciągnąć plecy, pozbywając się przy okazji uciążliwego bólu (używanie czepka oraz okularów do pływania ochroni włosy i make- up, więc drogie panie nie czyńcie żadnych wymówek!)
  • jazda na rowerze - wybierz jeszcze jeden rodzaj aktywności, który chciałbyś  uprawiać, chociażby raz w tygodniu, np. jogging, jazda na rowerze, spacerowanie, yoga, pilates, tenis, podnoszenie ciężarów, kajakarstwo, ogrodnictwo, piesze wycieczki, itp. Brak czasu? Przebiegnij w górę i w dół schody w pracy lub w centrum handlowym. Trzymaj ciężarki lub sprężyny obok telewizora, komputera i używaj ich codziennie. Porozciągaj się stojąc w drzwiach
  • podnoszenie ciężarków -  każdy wie jak ciężko jest zrzucić zbędny tłuszczyk w talii.  Aby się go pozbyć należy, poza podwyższaniem ciśnienia krwi poprzez różnoraką aktywność sportową, spróbować ćwiczeń opracowanych, by ćwiczyć główne mięśnie. Zwłaszcza ćwiczenia oparte na jodze i pilates mogą zdziałać cuda dla brzucha i postawy. Podnoszenie ciężarków może również pomóc nam w walce o skuteczny metabolizm tłuszczów. Próbuj kontrolować swoje ciało, siedząc przy biurku, czy w samochodzie, myśl sobie: wyprostuj się, głowa do góry, ramiona w dół, wciągnij brzuch! (mama miała  rację)


Gdy nadchodzi wieczór, trzymaj się z daleka od telewizora, komputera lub telefonu. Poczytaj po cichu i idź spać trochę wcześniej niż zwykle. Regularna pora snu może wpłynąć korzystnie na Twoją wagę oraz grę. Więc śpij dobrze, budź się odświeżonym i pełnym energii do wyruszenia na pole golfowe i oddania świetnego uderzenia!

tłum. Katarzyna Orzeł

źródło: iseekgolf.com

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie