Łokieć golfisty

ImageIstnieje wiele chorób, które oddziaływają na łokieć i jego okolice. Trzy najbardziej powszechne z nich to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty), zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego (łokieć golfisty), oraz środkowe zwichnięcie więzadła bocznego (łokieć miotacza).

Pierwsze dwie choroby są do siebie bardzo podobne, różni je jednak to, że pierwsza z nich oddziałuje na zewnętrzną część łokcia (boczną), natomiast druga na część wewnętrzną (środkową). Na potrzeby tego poradnika skupimy się na leczeniu zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego, znanego lepiej jako łokieć golfisty.

Czym jest łokieć golfisty?

Zanim zrozumiemy, czym jest ów łokieć golfisty, ważne jest ogólne poznanie struktury stawu łokciowego, oraz w jaki sposób mięśnie, ścięgna, więzadła i kości wspomagają funkcjonowanie stawu.

Są trzy kości, które tworzą staw łokciowy. Należą do nich: kość barkowa, kość łokciowa, oraz kość promieniowa.

Teraz, gdy już poznaliśmy, jak funkcjonuje łokieć, przyjrzyjmy się, czym dokładniej jest wyżej wspomniany łokieć golfisty.

Łokieć golfisty pojawia się, gdy uszkodzimy mięśnie, ścięgna lub więzadła wokół stawu łokciowego i przedramienia. Małe krople, zwane mikro kroplami, tworzą się w ścięgnach i mięśniach, które kontrolują przecież ruch przedramienia. Owe krople powodują ograniczenie ruchu, zapalenie i ból. W ostateczności prowadzą one do uformowania się blizn w tkance i osadzanie się wapnia. Nieleczone, blizny te i osady mogą odciąć przepływ krwi i ścisnąć nerwy odpowiedzialne za kontrolę mięśni w przedramieniu.

Przyczyny

Bez wątpienia najbardziej powszechną przyczyną łokcia golfisty jest nadmierne używanie. Jakakolwiek czynność, która wymaga powtarzającego się i przedłużającego napinania mięśni przedramienia, połączona z nieprawidłowym rozluźnianiem i odpoczynkiem mięśni, może spowodować ich naciągnięcie i przepracowanie.

Jest także wiele innych przyczyn, jak na przykład bezpośrednie obrażenie, takie jak uderzenie lub obicie łokcia. Słabe warunki też mogą przyczynić się do choroby, jak choćby źle dobrany sprzęt (kije golfowe, rakiety tenisowe, narzędzia do pracy, etc.). oczywiście słaby poziom ogólnej kondycji fizycznej także będzie miał wpływ na wystąpienie tej choroby.

Objawy

Ból jest najpowszechniejszym i najbardziej oczywistym symptomem związanym z łokciem golfisty. Najczęściej doświadcza się go wewnątrz górnej strony przedramienia, ale może też pojawić się w każdym innym miejscu od łokcia poczynając, a na nadgarstku kończąc.

Osłabienie, zesztywnienie i ogólna redukcja ruchu także należą do dość powszechnych objawów wśród cierpiących na ów łokieć golfisty. Zdarzają się nawet mrowienia i odrętwienia.

Zapobieganie

Jest wiele technik, które pomagają zapobiec wyżej wspomnianemu obrażeniu, jak choćby stosowanie szelek czy pasów mocujących, sprzęt modyfikujący, dłuższy odpoczynek, a nawet nauka nowych czynności rutynowych. Istnieją jednak trzy środki zapobiegawcze, które, uważam, są znacznie ważniejsze i efektywniejsze, niż jakakolwiek wcześniej wymieniona technika.

Po pierwsze, dokładna i poprawna rozgrzewka pomoże przygotować się mięśniom i ścięgnom do jakiejkolwiek aktywności. Bez tego będą one naprężone i sztywne. Przepływ krwi do przedramienia natomiast będzie ograniczony, co spowoduje niedobór tlenu i składników odżywczych w mięśniach. Jest to sprawdzony przepis na obrażenia mięśni i ścięgien.

Przed każdym ewentualnym wysiłkiem upewnij się, że dokładnie rozgrzałeś mięśnie i ścięgna, niezbędnych do uprawiania sportu, który lubisz.

Po drugie, elastyczne mięśnie i ścięgna są niezwykle ważne, jeśli chcemy zapobiec większości zwichnięć i nadwerężeń. Kiedy są one elastyczne, możliwe jest ich poruszanie oraz granie, nie rozciągając ich za bardzo. Jeśli jednak twoje mięśnie będą naciągnięte i sztywne, łatwiej im będzie rozciągnąć się bardziej, niż przy naturalnym ruchu. W takiej sytuacji zwichnięcia, czy nadwerężenia będą na porządku dziennym. By utrzymać mięśnie i ścięgna elastyczne, ważne są regularne ćwiczenia rozciągające.

tłum. Olga Sadowska

źródło: iseekgol.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie