Wiecznie młody Greg Norman

ImagePodczas the Open Championship w Royal Birkdale Greg Norman współzawodniczył cios za ciosem z golfistami dwadzieścia lat młodszymi, zdobywając nawet 54 dołki przewagi. Warunki były wyczerpujące. Presja the Open już jest próbą, a pogoda okrutna. Wiatry o sile 35 mph biły graczy przez cały tydzień, sprawdzając ich zarówno fizycznie jak i psychicznie. To była najbardziej zacięta gra w golfa. Tylko golfiści w najlepszej formie fizycznej i psychicznej mogli wyróżniać się w takich warunkach. Liczący 53 lata Norman do końca polegał na swojej sprawności fizycznej w walce o zwycięstwo.

„Rekin”  zawsze dbał o swoje zdrowie. – Przerażają mnie ludzie, którzy nie dbają o swoje zdrowie – mówi Rekin. W rzeczy samej Norman był zwolennikiem sprawności fizycznej w golfie na długo zanim stało się to modne. – Gdy byłem dzieckiem, mówiono, że ćwiczenia nie wpływają dobrze na golfowy swing – mówi. – Byłem pierwszym, który to zmienił. Teraz ćwiczenie sprawności fizycznej wśród profesjonalnych golfistów jest tak powszechne jak odbicie piłki po ziemi.

Norman umieszcza nawet na swojej stronie internetowej (shark.com) rady dotyczące sprawności fizycznej. Omawia w nich giętkość, siłę, ćwiczenia wpływające na serce i odpowiednie odżywianie.

Na wytrzymałość, aspekt sprawności, który był tak ważny dla gry Normana w Royal Birkdale, poleca 20-30 minut umiarkowanej aktywności, spaceru, joggingu, jeżdżenia na rowerze lub marszu. Kluczem jest podniesienie tętna do 60-70 uderzeń serca na minutę więcej niż ma tętno w czasie odpoczynku. Tego rodzaju trening wykonywany regularnie wzmacnia serce, sprawiając że jest ono bardziej wydajne w cyrkulacji krwi i tlenu do reszty ciała.

Dla giętkości Norman wykonuje serię rozciągnięć, by pracowały biodra, kręgosłup i ścięgna podkolanowe. Gdy dojrzał, odkrył również jak ważne są rozciągnięcia brzuszne i treningi. – Cierpiałem na problemy z kręgosłupem, gdyż gdy miałem 20, 30 lat, nigdy nie pracowałem nad mięśniami brzucha ani nad plecami – powiedział.

Treningi siły na maszynie Nautilus pomagają Normanowi utrzymać się na tym samym poziomie co młodzi sportowcy – rzadko był w niekorzystnej odległości podczas the Open. Norman pracuje nad dużymi mięśniami nóg poprzez wyciągnięcia, wyciskanie. Pracuje nad ćwiczeniami brzusznymi, obrotami tułowia, rozciągnięciem klatki piersiowej. Norman skupia się także nad dużymi mięśniami ramion – bicepsami, mięśniami trójgłowymi i przedramionami – które są tak ważne dla golfowego wymachu.

Nareszcie, odpowiednia dieta pomaga Rekinowi utrzymać sylwetkę. Radzi on, by przestrzegać piramidy żywieniowej, która kładzie nacisk na zboża, owoce i warzywa, umiarkowane spożycie mleka i mięsa, co tworzy kombinację niskotłuszczowej diety bogatej w wartości odżywcze. Oprócz owoców i warzyw, dobrym wyborem są ryby, drób, mleko o niskiej zawartości tłuszczu, oliwa i olej rzepakowy.

Nie da się zaprzeczyć, że jego ostatnie małżeństwo z mistrzynią tenisa, Chris Evert, sprawiło, że pojawił się na the Open z odpowiednim wyglądem i nastawieniem psychicznym. Kluczem do dobrego zagrania w grze pomiędzy znajomymi lub podczas największych mistrzostw jest umiejętność natychmiastowego skupienia się na zadaniu i utrzymanie odpowiedniej perspektywy. Norman był właśnie w takim stanie umysłu. Czynnikiem często niezauważanym, lecz grającym równie ważną rolę w sukcesie Normana podczas the Open, był brak presji, którą sam by na siebie nałożył, zwłaszcza na początku.  Norman uderzał piłkę i grał tak dobrze jak nigdy, a zdobywając dobre wyniki, sprostał wysokim oczekiwaniom, które często pojawiają się po miesiącach przygotowań. Zarówno szczęście obecne w jego życiu jak i brak wymuszonej przez siebie presji stworzyły niezapomniany the Open i prawdopodobnie odrodzenie kariery Normana.

Podczas the Open Championship Greg Norman dał przykład wszystkim golfistom, szczególnie tym po pięćdziesiątce. Wszechstronna sprawność jest równie ważna dla gry w golfa co technika swingu i wyposażenie. Kiedy golfiści są w dobrej kondycji, mogą w pełni cieszyć się grą przez całe życie.

 

tłum. Anna Stalmaszczyk
Źródła: shark.com

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie