Trening siłowy - obalamy mity

ImageNadszedł czas na obalenie powszechnych mitów dotyczących treningu siłowego i efektu, jaki ma on na golfistów.

Gdybyśmy cofnęli się w czasie o 20 lat, większość golfistów wyśmiałaby ideę wykonywania ćwiczeń fizycznych dla ulepszenia swojej gry; o chodzeniu na siłownię i podnoszeniu ciężarów już nie wspominając! Co ciekawe, obecnie organizatorzy najważniejszych golfowych tour zapewniają w pełni wyposażone, mobilne centra fitnessu, które przemieszczają się z zawodnikami od zawodów do zawodów. PGA Tour ma dwa, na LPGA tour - jedno. Dlaczego jest to konieczne? Ponieważ zawodnicy tego wymagają.

Kondycja, elastyczność i siła stały się bardzo ważną częścią współczesnego golfa. Wystarczy spojrzeć na najlepszych światowych graczy – wszyscy wyglądają jak sportowcy (i nimi są). Nie dajmy się zmylić, golf to sport, który wymaga sporej mocy – a żeby stać się mocniejszym, trzeba stać się lepiej rozciągniętym i silniejszym.
 
Mit numer 1 – Podnoszenie ciężarów spowoduje, że stracę swój rytm


Hipertrofia (lub przyrost mięśni) jest tym, do czego dąży wielu bywalców siłowni – chcą osiągnąć ten „wyrzeźbiony, muskularny wygląd”. Brutalna prawda jest taka, że potrzeba by wielu lat i sprzętu treningowego przystosowanego specjalnie do rzeźbienia sylwetki, żeby osiągnąć taki poziom muskulatury, który mógłby nadwerężyć zamachy golfowe. Właściwie, dużo łatwiej osiągnąć to objadając się i nie ćwicząc - w konsekwencji rozrośniemy się gwałtownie w okolicach bioder i talii, a to rzeczywiście może zmienić nasz zamach i rytm. Natomiast odpowiednio dobrany do potrzeb (czytaj: słabości) Twojego ciała trening siłowy może jedynie pomóc.

Mit numer 2 – Podnoszenie ciężarów sprawi, że stracę elastyczność

Rzeczywiście, czasami może to być prawda. Aczkolwiek – znowu - wszystko zależy od odpowiednio zaprojektowanego programu ćwiczeń oraz jakości instrukcji, które otrzymaliśmy wraz z programem. Możesz stracić elastyczność, jeśli na lokalnej siłowni wykonasz dużą ilość powtórzeń na sprzęcie, które nie pozwala na pełny i właściwy zakres ruchu mięśni i stawów.

Odpowiedź – jeśli Twój program uwzględni użycie ruchomego sprzętu (jak ciężarki, kable, piłki), nie tylko będziesz w stanie dostosować ćwiczenia do swoich indywidualnych potrzeb, ale też zwiększysz eksploatację mięśni stabilizujących, które pomagają zapobiegać kontuzjom. Do powstania tego mitu przyczynił się też fakt, że większość golfistów rozpoczyna trening siłowy bez odpowiedniej oceny motoryczności swojego ciała. Inaczej mówiąc: na początku możesz być trochę sztywny. Odpowiednia analiza możliwości ciała, dobrze dobrany program ćwiczeń i instrukcje są najważniejsze.  

Mit numer 3 – Kiedy ostatnio podnosiłem ciężary, miałem uraz kręgosłupa

Wszystko wraca do mitu numer 2 – odpowiednie instrukcje dostosowane do własnych możliwości i specjalnego programu ćwiczeń pozwolą zapobiec kontuzjom. Jeśli idziesz do najbliższej siłowni i zaczniesz trenować bez programu i analizy, sam prosisz się o kłopoty. Dodatkowe ostrzeżenie – zapytaj instruktorów w lokalnej siłowni o ich kwalifikacje. Nigdy nie płaciłbyś za lekcje golfa komuś, kto nie jest wykwalifikowanym, profesjonalnym instruktorem. Bądź, więc, równie krytyczny wobec ludzi, którym powierzasz pieczę nad Twoim treningiem fizycznym. Twój instruktor powinien mieć kwalifikacje udzielone przez wyższą uczelnię.

To wszystko – trzy najbardziej powszechne „obawy” dotyczące treningu siłowego i golfa, z którymi przychodzą do mnie ludzie. Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Wam kilka spraw – więc weźcie się do pracy i ćwiczcie dla golfa!

 
tłum. Karolina Wiercigroch

źrodło: golfitness.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie