Uszkodzone ciało, aktywny umysł

ImageZainteresowanie tematem kontuzji golfowych jest równie duże wśród weekendowych graczy, jak i wśród profesjonalistów. Padraig Harrington i Tiger Woods – najlepsi zawodnicy świata – opowiadali ostatnio o swoich kontuzjach i o tym, jak wpływają one na ich osiągnięcia.

Ostatnio prowadzi się wiele badań poświęconych kontuzjom golfowym; technikom zapobiegania i rehabilitacji. Dodatkowo, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie wśród graczy turniejowych (wynikające z dużego stopnia rywalizacji, konieczności podróżowania i liczby graczy), każdego roku zainteresowanie tym, jak zatrzymać zawodników na polu, będzie się utrzymywać.

Ponadto, zawodnicy coraz częściej będą zmuszeni grać pomimo kontuzji oraz korzystać z niekwestionowanego prawa do "urlopu na żądanie", na skutek uszkodzeń ciała.

Istnieje kilka pytań odnośnie tego tematu. Jedno dotyczy sfery psychicznej. Jak zawodnicy, na każdym poziomie, mają się utrzymać w grze, jeżeli grają rzadko lub wcale? Podajemy kilka przykładów na to, jak umysł może pozytywnie interpretować kontuzję, z korzyścią dla osiągnięć zawodnika.

Pozytywnym aspektem kontuzji jest to, że daje ona zawodnikowi czas na wytchnienie i skupienie się na rzeczach prostych, zamiast ciągłego stawiania sobie coraz większych oczekiwań wobec siebie. Takie oderwanie się od rutyny często skutkuje nadzwyczajnymi osiągnięciami.

Robert Allenby odniósł kontuzję nadgarstka i z pomocą fizykoterapeuty, zwyciężył w trzech głównych wydarzeniach 2005 Australian PGA Tour, przez trzy tygodnie z rzędu.

Wygrana Tigera Woodsa w tegorocznym US Open, pomimo tego, że cierpiał z powodu uszkodzenia wiązadła krzyżowego przedniego w kolanie oraz tego, że grał przez kilka miesięcy zanim udał się do szpitala na operację, jest kolejnym  przykładem gry pomimo kontuzji.

Zawodnicy wykorzystują czas stracony przez kontuzje na trening jakościowy, a nie ilościowy. Często jest to dla nich wyzwaniem. Ponieważ nierzadko, zawodnicy wierzą, że uderzanie w piłkę przez wiele godzin, przyniesie im większe efekty, niż trening jakościowy, który właściwie przygotowuje ich do gry.

Uznano, że kontuzja nadgarstka Harringtona, pomogła mu się zrelaksować i zredukować wysiłek przed US Open. Znany jest on z wysokiej etyki pracy, a kontuzja pozwoliła mu trening z naciskiem na jakość. Bez wątpienia zwróciło mu się to z nawiązką.

Kiedy kontuzje wymagają odpoczynku od treningów, zawodnicy mają szansę na powtórne przeanalizowanie swoich celów i zaplanowanie strategii ich realizacji.

Według Hanka Haney’a, to, że Tiger Woods po operacji skupił się na swoim życiu, demonstruje szanse, jakie daje czas spędzony na uboczu.

„Dzień przed operacją poprosił mnie o listę spraw, nad którymi będziemy pracować. Powiedział, że chce je przemyśleć.”

Zakłada się, że Tiger stworzy w swoim umyśle wizję tego, jak będą wyglądały jego treningi, kiedy wreszcie będzie mógł wziąć kij do ręki. Przeanalizuje też to, jak będą wyglądały jego treningi pod względem jakościowym.

Wizualizacja jest rekomendowana zawodnikom, którzy mają ograniczone możliwości gry.

Zawodnicy uczą się wyobrażać sobie strzały, pola, byłe sukcesy, radzenie sobie z niesprzyjającymi sytuacjami, przyszłe cele, sposoby relaksacji oraz wiele różnych obrazów wspierających aktywność umysłu, podczas gdy ciało dochodzi do siebie.

Co najważniejsze, zawodnik może nauczyć się, jak wyobrazić sobie plan ćwiczeń. Pozwala im to na odzwierciedlenie tego, co robiliby, gdyby byli fizycznie sprawni.

Relaksacja jest również rekomendowana zawodnikom, którzy są kontuzjowani. Poprzez uczenie się jak poprawnie oddychać i jak zamienić to w rozluźnienie mięśni, możemy pobudzić transmisję tlenu do mięśni, a przez to przyspieszyć wyzdrowienie.

Łatwo jest zrozumieć fakt, że zawodnicy są przygnębieni z powodu kontuzji. Zabierają im one to, co kochają. Jest to frustrujące. Jednak poprzez dokonanie pewnych prostych zmian w postrzeganiu, umysł może pomóc w produktywnym wykorzystaniu okresu powracania do formy.

 

tłum. Agnieszka Kołodziejska

źródło: iseekgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie