Nauka o locie piłki

ImageWiele się ostatnio pisze i mówi o uzyskiwaniu maksymalnego dystansu poprzez duży kąt wystrzału i powolne obroty piłki, a także poprzez użycie precyzyjnego systemu monitorującego uderzenia (Launch Monitors), który wspomaga grę.

Na potrzeby tego artykułu zaprosiliśmy jednego z najlepszych na świecie specjalistów od balistyki piłki. Nasz gość udzieli nam informacji na temat systemu monitorującego i podpowie, jak możemy wykorzystać zdobytą wiedzę

Dzisiejszy przemysł golfowy oferuje szeroką gamę produktów, technik i sprzętu. Wszystko to w znaczący sposób potrafi wpłynąć na wynik gry. Zazwyczaj zaczynamy od przetestowania danego produktu. Jeżeli dobrze spełnia swoją rolę, kupujemy go i używamy w trakcie gry. Zawsze jednak znajdziemy coś, co wymaga ulepszeń- na przykład nasz sprzęt lub swing. Jeśli wprowadzimy zmiany, mamy szansę na zdobywanie coraz lepszych wyników.

W artykule tym opiszemy także, co dzieje się podczas wybijania piłki oraz w jaki sposób możemy zrozumieć specyfikę jej lotu.

Mierzenie wyników gry

Zmierzenie wyczucia w golfie przychodzi niezwykle ciężko. Wyczucie jest subiektywne i różni się w zależności od gracza. Nawet dźwięk odbijanej piłki (brzęk, syknięcie czy zwykłe głośne odbicie) może być częścią wyczucia, którego gracz potrzebuje używając swojego kija golfowego. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, kij składający się z główki, trzonka i gripu musi zapewniać zawodnikowi dobre wyczucie podczas wykonywania swingu.

Ilość kombinacji główki, trzonka, gripu, piłki i wagi jest niezliczona. Skąd więc gracz może wiedzieć który rodzaj kombinacji jest właściwy dla niego i od czego w ogóle ma zacząć? Większość korzysta po prostu z tego, co jest dostępne i dobrze wygląda. Początkujący gracz często polega na pierwszym wrażeniu, a później, już na polu golfowym, musi przystosowywać się do ewentualnych niedoskonałości sprzętu  i po jakimś czasie zostaje zmuszony do podjęcia kolejnej próby odnalezienia czegoś bardziej odpowiedniego.

Wyobraź sobie, że testujesz dwa kije golfowe, które z pozoru wybijają piłkę w ten sam sposób. Który kij kupić? Decyzja jest bardzo trudna i  dlatego wybieramy ten kij, który jest najprzyjemniejszy w dotyku i dobrze leży w dłoniach. No cóż- popełnianie błędów to rzecz ludzka.

Tylko robot potrafi wybić piłkę identycznie za każdym razem. Wybicia wykonane przez człowieka zawsze będzie się nieco różniło od pozostałych w serii. Co możemy na to poradzić?

Dobrym pomysłem jest skoncentrowanie się na wynikach gry i znalezienie takiego kija, który pozwoli na wybijanie piłki w podobny sposób za każdym razem. Rezultat, który powinniśmy dzięki temu osiągnąć, to lot piłki i dystans podobny do poprzedniego.

Monitoring wybicia piłki został zaprojektowany po to, aby, jak sama nazwa wskazuje, gromadzić informacje na temat sposobu wybijania piłki. Podstawowymi wytycznymi w opisywaniu lotu piłki są: prędkość, kąt wybicia oraz obroty. W tym artykule skoncentrujemy się na trzech powyższych wytycznych, a dzięki raportowi będziemy mieli też okazję przyjrzeć się bardziej zaawansowanym pomiarom.

System monitorujący uderzenia ma za zadanie gromadzić dane z zewnątrz, wewnątrz lub z obydwu tych kategorii. Systemy zewnętrzne oferują dane o dokładnym locie piłki i wyczuciu, co może pomóc w osiągnięciu lepszych rezultatów.

Standardy lotu piłki

Istnieją standardy lotu piłki, które pomagają zamienić teorię na praktykę w realnym świecie. Członkowie United States Golf Association (USGA) testują piłki w warunkach kontrolowanych przez system, w trakcie różnych testów w pomieszczeniach.

Przeciętne rezultaty uzyskiwane w ponad 18 następujących po sobie, kontrolowanych testach przeprowadzanych w pomieszczeniu w ciągu 5 tygodni to 237.1 m (259.3 jardy). Przeciętny dystans całkowity to 258.9 m (283.2 jardy). (źródło: “Golf Ball Performance Evaluation Using High-Volume Indoor Aerodynamic Testing”, Steven J. Quintavalla, ITEA Journal, grudzień 2001/styczeń 2002, s. 21-25.)

Standardowe warunki wybicia piłki przyjęte przez USGA odzwierciedla program trajektorii lotu piłki golfowej, zwany OptimalFlight ("optymalny lot"). OptimalFlight powinien mieć 238.9 m, czyli praktycznie pokrywa się z rezultatami testów przeprowadzanych przez USGA na prawdziwych polach golfowych (różnica wynosi 1.8 m).

Dla OptimalFlight oszacowano zachowanie się piłki (np. odbijanie się i toczenie) podobne do tego, jakie jest ono na wygodnym fairwayu. Rezultaty mogą być bardziej adekwatne dla warunków na polach golfowych w Australii- tam piłka toczy się lepiej niż na większości pól w Stanach Zjednoczonych.

Całkowity dystans osiągnięty przez USGA na polach golfowych (lot piłki + toczenie się) jest nieco krótszy niż szacunkowy OptimalFlight. Wcześniej obserwowane przez nas rezultaty w locie piłki były prawie identyczne. Oznacza to, iż różnica wynika z powierzchni, po jakiej toczy się piłka. Wyniki testów OptimalFlight pokrywają się więc z wynikami USGA w 87%.

Podstawowe parametry lotu piłki i przykłady

Przyjrzymy się teraz trzem podstawowym parametrom lotu piłki: prędkości, kątowi wybicia i  obrotom piłki. Diagramy wyraźnie pokazują rezultaty zmian, dzięki czemu producenci kijów golfowych dysponują niezwykle ważnymi informacjami jak ulepszyć sprzęt i swing.

Prędkość piłki

Prędkość piłki - czyli jak szybko piłka odbija się od łopatki kija. Może się wydawać oczywiste, że im szybciej piłka odbije się od łopatki, tym potencjalnie większy dystns może osiągnąć. 

Oddziaływanie na kąt lądowania (który może mieć wpływ na toczenie się piłki na fairwayu i jest szerszy o około 2.4º). Należy tu wspomnieć, iż koncentrujemy się na prędkości piłki, a nie na prędkości główki kija. Niewyśrodkowane uderzenie często przekłada się na słabsze wyniki i mniejszą prędkość piłki, w przeciwieństwie do precyzyjnego uderzenia w środek.

Kąt wybicia
Kąt wybicia to początkowy kąt lotu piłki, zaraz po jej wybiciu. W ciągu kilku poprzednich sezonów wiele napisano o sposobach osiągania maksymalnego dystansu przy danej prędkości piłki. Zmiana kąta wybicia jest kolejnym sposobem uzyskania upragnionego wyniku.

Większy kąt wybicia może okazać się bardzo pomocny dla graczy, których swing jest dość powolny, a graczy o szybkim swingu uchroni przed utraceniem dystansu piłki w wyniku jej zbyt szybkiego wybicia. Ważny jest tu kąt wybicia, a nie samo wybicie kijem, gdyż kąt wybicia jest efektem tego, jak swing i kij wpływają na piłkę (np. podczas wysokiego wybicia kąt jest inny niż podczas niskiego wybicia piłki).

Obroty
Obroty mierzone są poprzez ilość obrotów piłki w momencie odbicia od łopatki kija. Zwiększenie ilości obrotów o 500 obrotów na minutę (Lot C), co przekłada się na dodatkowe 2.4 m w dystansie. Kąt lądowania jest szerszy o około 4.2º.

Zwiększenie ilości obrotów o 1000 sprawia, że dystans jest jedynie o pół metra dłuższy (Lot D) od testowanego w standardowych warunkach wybicia piłki. Rysunek ukazuje podwyższoną prędkość wybijania piłki w górę i ostrzejszy kąt lądowania. Większa prędkość potrafi "zmotywować" wolno obracającą się piłkę do osiągnięcia odpowiedniego dystansu.

2520 obrotów na minutę oszacowane przez USGA dla standardowych warunków wybicia to niemal optymalna liczba przy 10º i 160.2 milach/ h prędkości piłki. Wyniki zostaną omówione w kolejnym artykule.

Obroty to “produkty uboczne”, powstałe z prędkości piłki i kąta, pod którym odbita jest piłka. Piłki i trzonki kijów również różnią się od siebie. Rodzaj piłki może być dopasowany do sprzętu zawodnika.

Porównanie dwóch kijów może być bardzo pomocne, jeśli wykonamy je za pomocą systemu monitorującego. Dowiemy się teraz, które kije sprawią, że piłka zostanie wybita równomiernie i przyjrzymy się dwóm przykładom: nierównomiernej serii strzałów oraz równomiernej serii strzałów.

Źle dobrany kij zwiększa różnice w strzałach. Co sprawia, że kij nie jest dobry? Przyczyna może leżeć w trzonku, wadze kija, swingu lub we wszystkich tych trzech przykładach jednocześnie. Zebranie informacji dotyczących tego tematu pomaga zrozumieć, co robimy dobrze, a co możemy ulepszyć.

Dobry kij pomaga uzyskać podobne loty piłki i dystans. Gracz może prawidłowo uderzyć piłkę i wzbić ją w powietrze. Wkroczyliśmy właśnie do strefy informacji dla trenerów. Dzięki systemowi trener ma możliwość porównać poprzednie, teraźniejsze i potencjalne wyniki zawodnika.

Wnioski

Wyczucie sprzętu to bardzo ważna część gry

Zaprezentowaliśmy kilka przykładów na to, jak nawet niewielkie zmiany w warunkach wybicia piłki mogą wpłynąć na dystans. Zmierzenie wyczucia jest niezwykle ciężką sprawą, jednakże postęp technologiczny ułatwia pomiar warunków wybicia piłki z pomocą nauki o locie piłki.

Jeśli system monitorujący jest używany prawidłowo, wspomaga naukę i rozwijanie umiejętności w dziedzinie sprzętu golfowego od Drivera po SW, dzięki czemu wiemy, co jest dla nas najlepsze i co zapewnia dobre wyniki. Testy na polach golfowych i uzasadnianie wyników również daje świetne rezultaty.

Cały proces może być wspomagany przez producentów kijów, którzy korzystają z uzyskanych rezultatów w trakcie wytwarzania idealnego kija.

tłum. Katarzyna Struska
źródło: iseekgolf.com


Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie