Golfowa moda i jej historia

ImageGolfiści  mają reputacje nie najlepiej ubranych sportowców. Chociaż golf sam w sobie uważany jest za jeden z najbardziej „wytwornych” sportów, wielu golfistom brakuje wyczucia stylu, dla wielu  pole golfowe jest idealnym miejscem do pokazania się w niecodziennych strojach. Właściwie nie ma w tym nic złego, jeśli modowe wpadki rekompensują świetną grą... Ale skąd pomysły na te śmiałe stroje? Poniżej opisujemy historię golfowej mody.


1700 – 1900

Pierwsi  gracze w golfa nie wysilali się specjalnie by znaleźć wygodneubranie do gry. Jest niemal pewne, że oryginalny  strój golfowy składał się z kiltu i zwierzęcej skóry, czyli ubrania noszonego przez znudzonych szkockich pasterzy. To właśnie oni wymyślili tę grę. Z czasem, nową grą zainteresowała się europejska arystokracja. Najczęściej to oni grali w golfa, więc ubranie jakie nosili na co dzień odzwierciedlało te do gry w golfa. Golfiści nosili wtedy sięgające go kolan bryczesy i pończochy, fraki i marszczone apaszki wokół szyi.

1900-1925

Aż do końca XIX wieku nogawki spodni do golfa stawały się coraz dłuższe. Wtedy właśnie długie spodnie stały się najbardziej popularnym elementem ubioru we wszystkich  grupach społecznych. Niestety, zamiast podążać za modą, golfiści zaczęli wkładać nogawki do środka długich skarpet.

Widok golfistów na początku XX wieku na polach golfowych ubranych w pełny garnitur i czapeczkę oraz z nogawkami od spodni schowanymi w skarpety nie było niczym niecodziennym.  Nie wiadomo jak radzili sobie z wysokimi temperaturami. Niewielu decydowało się na pozbycie się swych niewygodnych marynarek i krawatów, nawet w czasie ogromnego upału.

 na zdjęciu: Jimmy Deramet ze Stanów Zjednoczonych zagrywa z terenu piaszczystego (bunker) na 10. grin w Birkdale podczas turnieju The Open Golf Championschip  w Southend 

Do 1920 większa swoboda w ubiorze zarówno u kobiet jak i mężczyzn doprowadziła do zmian w ubraniu golfistów. Pozbyli się oni wreszcie marynarki – najmniej wygodnego elementu stroju golfisty. Nie zrezygnowano jednak z krawatów ani zwyczaju wkładania do skarpet nogawek od spodni. W tym okresie coraz bardziej popularne zaczęło być noszenie przez golfistów sweterka typu V-neck. Najbardziej śmiali golfiści zamieniali krawaty na muszki, w połączeniu z głęboko wyciętym kołnierzykiem. Do tego, nosili wzorzyste skarpety. Był to jawny ukłon  stronę klaunów.

1950-1990

W XX wieku golfiści zdali sobie sprawę, że noszenie skarpet na zewnątrz spodni jest jak noszenie majtek na spodniach. Nawet jeśli nikogo by już nie zdziwiło, gdyby Golfiści któregoś dnia zaczęli praktykować noszenie bielizny na zewnątrz,  zdrowy rozsądek wziął górę i zaczęli oni wreszcie chować skarpety pod spodniami.

Również tym okresie  golfiści zaczęli kompensować sobie poważny ubiór różnobarwnymi kolorami. W latach 70tych nosili oni wielokolorowe ubrania, a kreatorzy mody golfowej często  wymyślali przyciągające oko kombinacje kolorów.

Lee Treviso obserwuje tor lotu piłeczki podczas drugiego dnia rozgrywek the Security Pacific Seniors Classic (1990)

 

1990- do dziś

Pod koniec XX wieku golfiści odstąpili od kolorów podstawowych i zaczęli nosić bardziej stonowane ubrania. Przynajmniej czasem nie wyglądali tak groteskowo. Dzięki firmom takim jak Nike, które zaczęły projektować stroje do golfa, ich wygląd znacznie się poprawił. Zagorzali projektanci mody silili się by zakończyć tę niedorzeczną modę poprzez wprowadzenie dobrze skrojonej koszulki i czapeczek bejsbolowych. Niestety, zmiana ta nie trwała długo. Zanim jeszcze wkroczyliśmy w nowe tysiąclecie, w świecie golfa zawitała moda na retro, z wyglądającymi  jak balon spodniami i  krzykliwymi kolorami. A wystające spod ubrania skarpetki znowu wróciły.

 

 Payne Steward ze Stanów Zjednoczonych pochyla się nad dołkiem
podczas the US Masters w Augusta National Golf Club w stanie Georgia (1990)

 

 

tłum. Ewelina Jaworska

źródło: heritage-classic-golf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie