Phil Mickelson

Image

Fakty:

Pełne imię:
Philip Alfred Mickelson

Przezwisko: Lefty (Mańkut)

Data urodzenia:
16 czerwca 1970


Wzrost: 1,91m

Waga:
91kg

Miejsce urodzenia:
San Diego, CA

Miejsce zamieszkania:
Rancho Santa Fe, CA

Narodowość:
Amerykanin

Uczelnia wyższa:
Arizona State University (Psychologia, 1992)

Rodzina:
Żona Amy (żonaty od 1996), dzieci: Amanda (1999), Sophia Isabel (2001), Evan (2003)

Przynależność do klubu: Klub Golfowy Grayhawk (Scottsdale, AZ)

Dzieciństwo

Phil Mickelson urodził się 16ego czerwca 1970 roku w San Diego w Kalifornii w rodzinie Phila Seniora i Mary. Jego rodzice mieli już jedno dziecko, dziewczynkę o imieniu Tina. Młodszy brat Phila, Tim, pojawił się później. Phil Mickelson Senior przed wycofaniem się z marynarki był pilotem myśliwca, a później zaczął latać samolotem handlowym. Matka Phila pracowała jako pielęgniarka, a potem wraz z mężem prowadziła obiekt pomocy starszym.

Rodzina przeniosła się później do Arizony, gdzie Phil spędził część swojej młodości. Jego rodzice pokazali mu grę w golfa, gdy miał zaledwie 18 miesięcy. Phil, zwykle praworęczny, zaczął grać w golfa jako leworęczny obserwując swing swojego ojca i naśladując go. Jego namiętność do golfa stała się widoczna, gdy próbował uciec z domu w wieku trzech lat, gdyż jego rodzice uważali, że był za mały, żeby razem z ojcem iść na weekend gry w golfa na lokalnym publicznym polu golfowym. Zagrał swoją pierwszą pełną partię w golfa zaledwie około roku później.

Jako golfista junior Phil Mickelson wygrał 34 tytuły juniora San Diego County podczas pracy z profesjonalistą Deanem Reinmuthem.

Golf za czasów studiów


Phil ukończył Liceum Uniwersytetu San Diego w 1988 i  rozpoczął naukę na Państwowym Uniwersytecie w Arizonie (ASU) na pełnym stypendium golfowym. Jego uczelniana kariera golfowa okazała się bez mała widowiskiem. Podczas czterech lat na Uniwersytecie wygrał trzy indywidualne Mistrzostwa NCAA (1990-1992) i trzy kolejne nagrody Haskin (1990-1992) jako wybitny uczelniany golfista.

W 1990 Phil, jako pierwszy leworęczny golfista, zdobył Trofeum Amatorów Stanów Zjednoczonych. Wciąż będąc studentem i amatorskim golfistą w ASU, Phil Mickelson wygrał swój pierwszy turniej PGA Tour, Northern Telecom Open, w 1991 jednym uderzeniem od Toma Purtzera.

Profesjonalna kariera


Phil przeszedł na zawodowstwo w wieku 22 lat po ukończeniu ASU w 1992. Do tej pory w swojej profesjonalnej karierze Phil Mickelson miał 36 zwycięstw turniejowych, ostatnie w marcu 2009 w  WGC – Mistrzostwie CA w Doral. Po tym jak nazwano go przez prasę najlepszym golfistą na świecie bez ważnego zwycięstwa przez lata, Phil wygrał swój pierwszy ważny turniej Mistrzostw Stanów Zjednoczonych w 2004. Potem były dwa następne, z Mistrzostwami US PGA 2005 w Baltusrol i Mistrzostwami 2006.

Rodzina

Phil ożenił się ze swoją dziewczyną, Amy, 16ego listopada 1996 roku. Para poznała się w 1992 w ASU i obecnie mieszka w Rancho Santa Fe w Kalifornii. Phil i Amy miają troje dzieci: Evana, Sophię i Amandę. W maju 2009 u Amy Mickelson zdiagnozowano raka piersi, co skłoniło Phila do przerwania harmonogramu PGA Tour na czas nieokreślony. Wrócił do PGA Tour cztery tygodnie później w St. Jude Classic po tym jak stało się jasne, że chorobę wykryto we wczesnym stadium i natychmiastowe leczenie nie jest wymagane.

 

tłum. Anna Stalmaszczyk

źródło: phil-mickelson.com

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie