Seve Ballesteros - Arnold Palmer Europy

ImagePrezentujemy sylwetkę golfisty, który „kiedy startuje, to tak jakby prowadził Ferrari, a pozostali Chevrolety”.

Data i miejsce urodzenia: 9 kwietnia 1957 roku, Pedrena, Hiszpania
Przezwisko: "Seve" jest zdrobnieniem od Severiano

Turniejowe zwycięstwa:

• PGA Tour: 6
• European Tour: 50
• Główne zwycięstwa:5
• Masters: 1980 i 1983 rok
• British Open: 1979, 1984, 1988

Nagrody i tytuły:

• Członek World Golf Hall of Fame
• Zdobywca tytułu Europejski Gracz Stulecia w 2000
• Zdobywca tytułu Hiszpański Sportowiec Stulecia w 2000
• sześciokrotny lider punktacji European Tour
• ośmiokrotny członek drużyny European Ryder Cup
• kapitan europejskiej drużyny podczas Ryder Cup w 1997

W cudzysłowie:

• Seve Ballesteros: „Patrzę im w oczy, podaję rękę na powitanie, klepię po plecach i życzę powodzenia, ale myślę: 'Skopię ci tyłek!.'”

• Tom Kite: „Kiedy startuje, to tak jakby prowadził Ferrari, a pozostali Chevrolety.”

• Lee Trevino: „W każdym pokoleniu pojawia się golfista, który jest troszkę lepszy od wszystkich. Wierzę, że Ballesteros jest jednym z nich.”
 
• Ben Crenshaw: „Seve rozgrywa uderzenia o których mi się nigdy nie śniło.”

Biografia:

Można powiedzieć o Sevie Ballesterosie, że jest Arnoldem Palmerem Europy: bojowy, charyzmatyczny, przystojny, awanturniczy, podejmujący ryzyko gracz, którego sława wyniosła European Tour na nowy poziom i pomogła Europie wyrównać i ostatecznie osiągnąć przewagę w Ryder Cup. Kreatywność, wyobraźnia i błyskotliwość short game'u były znakami rozpoznawczymi gry Ballesterosa. Mógłby spudłować, ale i tak wyszedłby na prostą. Rozegrał nawet birdie po rozgrywce na parkingu podczas swojego zwycięstwa British Open w 1979 roku.

Ballesteros wychowywał się w rodzinie golfistów. Jego trzej bracia byli zawodowymi graczami;wujek, Ramon Sota, zajął szóste miejsce podczas Masters w 1965. Ballesteros nauczył się grać w golfa w wieku 7 lat używając cut-down 3-iron; w wieku 13 lat wygrywał zawody i zdobywał 65 punktów.   

Zaczął grać zawodowo w 1974, mając zaledwie 16 lat, i jeszcze w tym samym roku wygrał Spanish Professionals Championship. W 1976 pięć razy wygrał podczas European Tour. Podczas Lancome Trophy nadrobił cztery uderzenia do Arnolda Palmera żeby wygrać; jako dziewiętnastolatek podczas British Open próbował dogonić Johnny'ego Millera zanim ulokował się na drugiej pozycji 

W 1978, Bellesteros wygrywał przez sześć kolejnych tygodni na trzech różnych kontynentach. Pierwsze z jego pięciu głównych zwycięstw miało miejsce podczas British Open. Kolejną główną wygraną było  Masters. W 1980 został zdyskwalifikowany z U.S. Open za spóźnienie się na rozpoczęcie gry. 

Kontrowersje szły w parze z sukcesami Ballesterosa. W 1981 głosowano za usunięciem go z drużyny European Ryder Cup za zbyt częstą grę w Ameryce. Potem pojawił się konflikt z U.S. PGA Tour na temat jego zobowiązań – Seve chciał grać w niepełnym wymiarze godzin w Ameryce; Tour postawiło warunek 'wszystko albo nic', co doprowadziło, do pełnoetatowej gry Ballesterosa w Europie.
 
Ballesteros zdominował European Tour w latach 80tych i poprowadził Europę do jej pierwszych wielkich zwycięstw w Ryder Cup. Podczas ośmiu występów w Ryder Cup Ballesteros ustanowił rekord 20-12-5. W foursomes i fourballs Ballesteros często występował w parze z rodakiem Jose Maria Olazabal. „Hiszpańska Armada”, jak często nazywało się ich zespół, stała się najlepszą parą w historii Ryder Cup, z punktacją 11-2-2. Kolejnej, najlepszej parze Ryder Cup udało się zdobyć tylko połowę 12 punktów duetu Ballesteros – Olazabal.

Na początku połowy lat 90tych, driving Ballesterosa stał się nierówny. Jego ostatnie zwycięstwo w European Tour miało miejsce w 1995 roku. Po tamtej wygranej Seve grał coraz bardziej oszczędnie, prawie zaprzestając rywalizacji około 2003 roku,aż do debiutu w Champions Tour w 2007. 

Seve Trophy, zapoczątkowane w 2000 roku, jest wydarzeniem w stylu Ryder Cup, podczas którego mierzą się drużynowe reprezentacje kontynentalnej Europy oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. 


tłum. Anna Ciszak

źródło: golf.about.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie