Arnold Palmer

 
 
Arnold Palmer,
 
dowódca armii Arniego, mówił o golfie, choć równie dobrze mógł opisywać swoje własne życie, gdy mówił “Sukces w golfie zależy mniej od siły ciała, bardziej od siły umysłu i charakteru.” Jego uczciwość i uprzejmość wobec wszystkich i specyficzne poczucie humoru uczyniły go jednym z najbardziej popularnych golfistów, jacy kiedykolwiek stanęli na polu. A golfistą był naprawdę niezłym!

 

Jako gracz światowej sławy Palmer wygrał większość z 92 mistrzostw amerykańskiego PGA Tour . Jedynym „majorem”, którego nie wygrał były mistrzostwa PGA. Prawdopodobnie największej popularności przysporzył mu fakt, że wygrał on aż cztery turnieje Masters. Nie jest zatem zaskakującą informacją, że zaczął on grac w golfa w dojrzałym wieku lat czterech. Pracował nad rozwojem swoich umiejętności przez większą część swojego życia, co jest udokumentowane kilkoma prestiżowymi nagrodami, jak m.in. tytuł Sportowca Roku Hickok Professional, tytuł Sportowca Roku magazynu Sports Illustrated zdobyte w roku 1960 oraz tytuł Sportowca Dekady w głosowaniu National Associated Press w tym samym roku. Liczba nagród skumulowała się w roku 2004, gdy prezydent George Bush nagrodził go Prezydenckim Medalem Wolności.


Jego kariera profesjonalna rozpoczęła się w roku 1954, zaledwie kilka miesięcy po zwycięstwie w amerykańskich Mistrzostwach Amatorów. Palmer, wiodący w listach zarobków w latach 1960-1963, dwukrotnie reprezentował USA w międzynarodowym Pucharze Rydera.


Nigdy jednak nie pozwolił, by jego status i prestiż uderzyły mu do głowy. Zachował swe specyficzne poczucie humoru. Po niefortunnym zagraniu przy osiemnastym dołku podczas turnieju Open w Rancho Park w Los Angeles, w 1961 roku został zapytany przez dziennikarza, jak udało mu się wykonać dwanaście uderzeń na dołku 5 par. W odpowiedzi usłyszał: „Nie udał mi się putt przy jedenastym uderzeniu.”


Rancho Park stało się jego domowym polem na wiele lat. Jako że studia filmowe 20th Century Fox mieściły się zaraz po drugiej stronie ulicy, wiele razy można było spotkać hollywoodzkie gwiazdy wmieszane w tłum regularnie grających golfistów. Mówi się, iż Palmer zagrał ongiś rundę z Frankiem Sinatrą, osławionym piosenkarzem, któremu przypisywano związki z włoską mafią. Sinatra zapytał Palmera „Jak podoba ci się moja gra?”, na co Palmer z kamienną twarzą odpowiedział: „Wolę golfa.”


Palmer utrzymywał także kontakty z ludźmi z mediów, śmiejąc się z wypowiedzi jednego z komentatorów telewizyjnych, który podczas transmisji na żywo stwierdził, że Palmer wydaje się mieć problem ze swoim długim puttem, nie ma jednak problemów z opuszczaniem swoich krótkich puttów1. Ta sama uprzejmość, zrozumienie, które były nieodłącznym elementem jego charakteru, doprowadziły do nieoficjalnego powstania Armii Arniego, grupy fanów, która liczy tysiące wielbicieli.


Szacunek i niesłabnące poświęcenie, jakie wielbiciele oferują Palmerowi, są pewne. Jego filantropijne wysiłki, chociaż nigdy nie było o nich zbyt głośno, zaskarbiły mu uznanie wśród znaczących ludzi – tych, którzy go znają. Przez dwa dziesięciolecia Palmer był honorowym narodowym przewodniczącym Fundacji March of Dimes Birth Defects i odgrywał ważną rolę w pozyskiwaniu środków dla szpitali w Ontario, na Florydzie oraz w Latrobe w Pennsylvani, mieście własnych narodzin.

Obecnie, będąc już na sportowej emeryturze, Palmer dzieli swój czas pomiędzy Latrobe i La Quinta w Kalifornii. Posiada wiele inwestycji na całym świecie i wciąż jest wierny swej pierwszej pasji, golfowi, działając jako konsultant kanału golfowego Golf Channel i projektując pola golfowe w całym kraju. Wielu pól sam jest właścicielem, wliczając w to słynne kalifornijskie Pebble Beach.


Osławiony golfowy profesjonalista, dobry ojciec i człowiek rodzinny, cichy filantrop – wszelkie te określenia mogą zostać użyte do opisania Arnolda Palmera. Jego „golfowe życie” odzwierciedlało jego prawdziwe życie. Mówiąc o golfie zauważył kiedyś. Zawsze starałem się podjąć największy wysiłek, nawet gdy wszystko zwracało się przeciwko mnie. Nigdy nie przestałem próbować; nigdy nie czułem, że nie mam szans wygrać. Wydaje się jednak, że to ci, którzy go znają, byli prawdziwymi zwycięzcami w tej grze.

-----------------------------
1. W języku angielskim, „opuszczanie krótkich puttów”, zwanych w skrócie shorts, może być zrozumiane jako „opuszczanie szortów” (przyp. tł.)

Donald Saunders

tł. Katarzyna Pabianek

red. Jolanta Kolano

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie