William Ben Hogan

 

William Ben Hogan

(ur. 13 sierpnia 1912 - zm. 25 lipca 1997), amerykański golfista uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii tej dyscypliny.

Urodził się w Stephenville w Teksasie i w tych okolicach dorastał. W wieku 11 lat zaczął przygodę z golfem najpierw jako caddy na polu Glen Garden Country Club w Forth Worth w Teksasie.

Przez następne lata doskonalił swój swing i osiągał coraz lepsze rezultaty jako amator.

W 1931 przeszedł na zawodowstwo, lecz jego pierwsze lata jako zawodowego golfisty nie były udane. Przez pierwsze 9 lat nie wygrał żadnego turnieju w którym startował. Jednak głównie dzięki jego żonie Valerie, która przez ten cały okres wierzyła w jego sukces i wspierała go moralnie, udało mu sie udoskonalić swój swing i wyeliminować hooka, [1] z którym tak bardzo jako zawodnik się borykał.

W 1940 roku wygrał swój pierwszy zawodowy turniej.

Tylko w 1948 wygrał 10 zawodowych turniejów w tym major US Open Golf. Do 1959 roku pomimo wybuchu II wojny światowej i prawie śmiertelnego wypadku wygrał 63 zawodowe turnieje i 9 najważniejszych turniejów typu major. Wypadek ten miał miejsce 1 lutego 1949 roku i było to czołowe zderzenie z autobusem. Hogan który podczas zdarzenia cudem przeżył doznał podwójnego złamania miednicy, obojczyków, rąk, nóg, skruszenia żeber, i zakrzepów krwi był w stanie krytycznym. W szpitalu lekarze diagnozowali że jeżeli w ogóle przeżyje to nie będzie mógł chodzić. Jednak Hogan po 59 dniach opuścił szpital i po 4 latach przyszedł rok 1953 znany w golfie jako rok szlem Hogana.

W 1953 Hogan wygrał 5 z 6 turniejów w których startował w tym pierwsze 3 turnieje major. Niektórzy spekulują ze wygrałby wszystkie 4 gdyby rozgrywany wtedy PGA Championship nie krzyżował sie wtedy datami z British Open Championship w którym Hogan startował i wygrał. Niemniej jednak aż do 2000 roku do czasów Tigera Woodsa żaden inny zawodnik w historii nie wygrał 3 turniejów major w jednym roku.

Hogan znany był ze swojej ciągłej pracy i nieustannej modernizacji swojego zamachu golfowego, a także jako jeden z pierwszych zaczął stosować poszczególne kije do uzyskania poszczególnych odległości w celu poprawy kontroli dystansu. Powszechnie uważa się że jego praca nad zamachem doprowadziła do uzyskania najlepszego kontaktu z piłką w historii golfa dzięki któremu pomimo wątłej postury (170 cm i 64 kg wagi) uderzał piłkę tak daleko że czasami startował w konkursach na najdłuższe uderzenia. Jego kontakt z piłką był tak dobry, że Jack Nicklaus, który miał okazje widzieć wszystkich najwybitniejszych golfistów w historii i sam jest uznawany za jednego z nich spytany czy Tiger Woods najlepiej uderza piłkę w historii odpowiedział że nie, że z pewnością Ben Hogan. Sam Tiger powiedział że chciałby kiedykolwiek tak kontrolować swój zamach tak jak robił to Hogan i przez to całkowicie kontrolował lot uderzonej piłki. Hogan znany był również ze słabego jak na zawodowca puttowania, które po wypadku stało się jeszcze słabsze.

----------------------

1.hook polega na niezamierzonym zejściu uderzonej piłki z zadanej trajektorii w lewym kierunku po torze eliptycznym

 Wikipedia.pl

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie