Robert Tyre "Bobby" Jones Jr.

Robert Tyre "Bobby" Jones Jr.

(ur. 17 marca 1902 - zm. 18 grudnia 1971) jeden z najsłynniejszych golfistów w historii. Jego dokonania stały się legendą min. ze względu na to że nigdy nie przeszedł na zawodowstwo i zakończył karierę u szczytu sławy juz w wieku 28 lat co jak na golfistę było i jest bardzo wcześnie.

Urodził sie w Atlancie w Georgii i podobnie jak wiele lat później Tiger Woods został od razu okrzyknięty cudownym dzieckiem golfa. Grę rozpoczął w wieku 4 lat a 2 lata później wygrał swój pierwszy turniej w życiu.

Prowadzony przez świetnego trenera Szkota Stewarta Maidena osiągał błyskawiczne postępy by w wieku 18 lat zakwalifikować się do turnieju major US Open Golf by w trzy lata poźniej w 1923 roku wygrać ten turniej po raz pierwszy. Od tego roku do 1930 wygrywał 13 razy w 20 startach łącznie z pierwszym w historii podwójnym zwycięstwem w 1926 w US Open Golf i British Open.

W 1930 zrezygnował ze startów w turniejach i razem z Alistairem McKenzie rozpoczął prace na budową najsłynniejszego obecnie pola golfowego na świecie Augusta National w mieście Augusta w Georgii.

W 1934 rozegrano na tym polu pierwszy turniej Masters który do dziś jest zaliczany jako jeden z 4 najważniejszych turniejów major tworzących razem wielki szlem golfa.

Jones grał w tym turnieju co rok aż do 1948 roku kiedy to rozpoznano u niego Jamistość rdzenia kręgowego , chorobę z którą borykał się która w poźniejszym okresie przykuła go do wózka inwalidzkiego prowadząc aż do śmierci w 1971.

Jones w swojej karierze wygrał 7 turniejów zaliczanych do obecnych major (4 razy US Open Golf i 3 razy British Open)jednakże ze względu na to brak w tamtym czasie pozostałych dwóch tj. PGA Championship i Masters który sam utworzył do wielkiego szlema golfa zaliczano również mistrzostwa amatorów USA i Wielkiej Brytanii. Bobby Jones w 1930 wygrał wszystkie 4 turnieje i powszechnie uznaje się że jako jedyny w historii zdobył wielkiego szlema.

---------------------------------------

Wikipedia.pl 

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie