Wskazówki turniejowe Brady'ego Riggsa cz.2

ImageCzyli kolejna porcja niezastąpionych porad najlepszego trenera golfistów.

Każdy chciałby uderzać piłkę dalej z tee, a Tommy Armour III wspaniale nadaje się do naśladowania, jeżeli chodzi o silne uderzenia. Można zobaczyć, jak jego masa ciała zostaje przeniesiona na lewą piętę w momencie, w którym jego biodra wykonały obrót w kierunku celu – jest to bardzo podstawowy ruch pozwalający wykonać mocne uderzenie, wykonywany przez prawie wszystkich dobrych zawodników. W dodatku, można zauważyć, w jak doskonały sposób jego prawa ręką i przedramię zostały wyniesione nad lewą rękę i ramię dzięki mocnemu wymachowi prawego barku. Ta technika jest jedną z technik, których prawie zawsze używali profesjonalni golfiści, ponieważ jest jednym ze wspaniałych sposobów na wytworzenie dużej prędkości główki kija, a także pozwala nadać uderzeniu postać uderzenia “od lewej do prawej” optymalizującego odległość.
Uderzajcie piłkę kierując prawe ramię i bark do góry podczas pełnego uwolnienia energii kija.

Mocne uderzenie, wspaniała mechanika


Mimo że większość graczy amatorskich myśli prawdopodobnie, że nie mogą się wiele nauczyć studiując swing bardzo  wysportowanego, 21-letniego zawodowego golfisty, tak po prostu nie jest. W rzeczywistości, wiele można się nauczyć analizując technikę na przykład Anthony’ego Kima, ponieważ  jakkolwiek posiada on wybitne warunki fizyczne, jego swing jest prosty i całkowicie poprawny. Co najważniejsze, swing Anthony’ego charakteryzuje się perfekcyjną płynnością ruchów, co jest elementem, którego opanowanie pomoże każdemu dalej uderzać piłkę i wyprostować jej tor lotu. Studiując swing Anthony’ego, ważne jest nie skupiać się za bardzo na statycznych położeniach kija, ale raczej spróbować  zdać sobie sprawę, w jaki sposób jego swing nabiera mocy przez właściwe naładowanie i rozładowanie energii całego ciała, raczej niż tylko mięśni ramion i rąk. AK (jak jest często nazywany) wykonuje swing opierając się na zwiększaniu momentu obrotowego poprzez napinanie ciała i rozluźnianiu go w optymalnym momencie, aby wykonać uderzenie przypominające “trzask bicza”. Każdy, kto kiedykolwiek oglądał filmy przedstawiające swing Bena Hogana wie, że mimo że ten zawodnik nie był potężny pod względem fizycznym, potrafił nadać główce kija niezwykłą prędkość i moc, łącząc moc, znakomitą elastyczność i wspaniałą mechanikę uderzenia. AK wykorzystuje niemal dokładnie te same właściwości, aby uderzyć piłkę na cudowną odległość z wielką dokładnością. Kluczem do wykonywania celnych i dokładnych uderzeń jest nadawanie kijowi prędkości za pośrednictwem osi ciała, a nie za pomocą mięśni ramion.  

Korpus Anthony’ego jest sztywny, jego kolana są ugięte, a jego masa ciała spoczywa na opuszkach palców u nóg - wspaniała pozycja siłowa. Klatka piersiowa, barki i ramiona wykonują zamach, a nie ręce. Dolna część ciała jest statyczna, tułów obraca się w kierunku nóg, a zawodnik jednocześnie próbuje zachować kąt między brzuchem a prawym udem.

Ciało Anthony’ego jest teraz w pełni napięte. Jego stopy pozostają stabilne, kolana napięte, a postawa jest niemal perfekcyjna. Teraz ruch zaczyna się od dolnej części ciała I stopy pomagają kolanom w obrocie w kierunku celu. Większość masy ciała spoczywa na opuszkach palców u nóg, gdy za ruchem nóg następuje ruch górnej części ciała i kija.

Obrót bioder zaczyna wyrzucać ramiona wyrzucać ramiona i kij w kierunku przeciwnym do piłki. Nie ma tu niezależnego ruchu! Napęd nadawany kijowi przez dolną część ciała teraz się zatrzymuje, w przeciwnym bowiem razie kolidowałby z prostą lewą nogą i mocno opartą na ziemi lewą stroną ciała. To się nazywa siła!

Oba ramiona są zupełnie wyprostowane, wyrzucone na zewnątrz poprzez mocną oś ciała. Impet ramion i kija obraca ciało aż do momentu uderzenia. Prawe ramię i kij są na jednej płaszczyźnie. Prawa strona zawodnika jest położona prostopadle do ziemi, jego ramiona są rozluźnione, a jego prawa stopa opiera się na palcu. Wspaniałe zakończenie wspaniałego swingu!
 
Demonstracja drive’a

Najważniejszą częścią wykonania dokładnego drive’a jest rozpoczęcie strzału na linii do zamierzonego celu. Dwa uderzenia  wykonywane przez zawodników turniejowych Kevina Na i Seana O’Hair (w turnieju Zurich Classic w Nowym Orleanie) dobrze ilustrują różnicę między swingiem zawodnika wykonującego zwykle dobre drive’y a drive’em, który da złe rezultaty. Kevin Na  wykonuje drive kijem o torze, który jest bardziej “inside-out” niż tor uderzenia O’Haira i w rezultacie musi wykorzystywać ręce usiłując  uderzyć piłkę położonym prostopadle do powierzchni licem kija. Ta technika wymaga bardzo dużo wyczucia i dużej ilości ćwiczeń oraz może być ogromnie trudna do wykonania w sytuacji presji. Na nie był w stanie właściwie ustawić lica kija w odpowiednim momencie i uderzył tak, że piłka skręciła bardzo w lewą stronę fairwaya. W przeciwieństwie do niego, O’Hair wykonuje wymach kijem o bardziej neutralnym torze, co wymaga dużo mniej wyczucia i manewrowania kijem. Może po prostu pozwolić licu kija na swobodne uwolnienie energii osi ciała, ponieważ wie, że strzał będzie w większości wypadków leciał prosto w kierunku celu. Na przykład, ten konkretny strzał poleciał dokładnie środkiem fairwaya. Choć prawdopodobnie brzmi to zbyt prosto, prawdą jest, że jeżeli w danej chwili należy celować w piłkę z prawej lub lewej strony fairwaya, aby włączyć piłkę do gry, na pewno nie uda się uderzyć piłki z jakąkolwiek dokładnością czy konsekwencją. Jeżeli tak jest w waszym przypadku, to zdecydowanie nadszedł czas, żebyście nauczyli się wykonywać swing kijem na jednej płaszczyźnie i o poprawnym torze. Pamiętajcie, dobrzy gracze nie wykonują swinga o nadmiernie wewnętrznym czy zewnętrznym torze, a raczej starają się utrzymać kij w neutralnej i przewidywalnej pozycji.

Na zaczyna wymach od opuszczenia prawego barku zmuszając kij do poruszania się po torze nadmiernie “inside-out”.

Jedynym sposobem, w jaki może zrekompensować zbyt niskie położenie jest obrócenie główki kija w odpowiednim momencie.
Prawy bark O’Haira nie zostaje obniżony, podczas gdy dolna część ciała obraca się z powrotem. Pozwala to utrzymać właściwą trasę kija.

O’Hair nie musi niczego nadrabiać rękami. Zamiast tego, może po prostu uwolnić energię kija przy pomocy osi ciała.

 

tłum. Rafał Downarowicz

źródło: golftipsmag.com

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie