Ponadczasowe wskazówki Arniego

ImageW ciągu swojego życia widziałem w golfie wiele przemian, a jedną z nich jest fakt, że nauczanie gry stało się bardziej skomplikowane. Jeśli kilka rzeczy wykonujesz poprawnie, wtedy możesz grać całkiem nieźle bez wielkiego wysiłku.

Kiedy miałem 4 lata, ojciec ustawił mi ręce do zamachu i powiedział: „Nigdy tego nie zmieniaj.” Generalnie tak właśnie zrobiłem. Stosując się do wszystkich wskazówek i analiz zamachu, możesz uczynić grę bardzo trudną i mało ciekawą. Podaję zatem w tym miejscu moje ulubione wskazówki ze starych książek i artykułów. Wydaje mi się, że są równie aktualne teraz, jak wtedy, kiedy użyłem ich po raz pierwszy.

WEJDŹ „DO WNĘTRZA SIEBIE” PRZY PUTTOWANIU

Najważniejsza rzeczą przy puttowaniu jest to, by pozostać absolutnie nieruchomym. Jedynie twoje ręce i ramiona powinny być w ruchu podczas uderzenia. By wyeliminować ruch ciała, ustawiając się, próbuję wejść „do wnętrza siebie”. Lubię czuć, że moje łokcie i kolana są ściśnięte do środka wyimaginowanej osi, która przechodzi wzdłuż ciała. To poczucie utrzymuje moją wagę scentralizowaną i wycisza moje ciało podczas uderzenia.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Wyciszenie ciała podczas uderzenia jest wciąż moim numerem 1 – nikt nie robi tego lepiej niż Tiger.

WYOBRAŹ SOBIE ŚWIST RZUTU

Czasem słowa brzmią tak, ja je opisujemy. Dobrym przykładem jest miotła. Ktokolwiek jej używał, ten wie, że wydaje specyficzny odgłos przy zamiataniu. Myślę, że świst to odpowiedni odgłos, o którym można myśleć przy strzale. Główka kija powinna zamieść ziemię takim właśnie świstem. Nie ma w tym rzucie nic leniwego ani niechlujnego. Jest on szybki i sprawny. Świszczy.  Spraw, by twój rzut świszczał. Możesz sobie nawet wyobrazić, że wymachujesz miotłą.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Bardzo dobry obrazek. Nie tylko przez wzgląd na odgłos, ale zamach powinien mieć także kształt zamiatania.

POWRÓĆ PRAWYM ŁOKCIEM DO BOKU
Uderzając, mam świadomość relaksowania się mięśni, które były napięte przy zamachu. Moje lewe ramię jest proste, prawy łokieć zaś przemieszcza się z powrotem do boku tak szybko jak to tylko możliwe. Ruch, którego za wszelką cenę należy unikać, to pozwolenie, by prawa ręka pozostała w tym samym punkcie, w którym była przy zamachu.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Dodałbym: opuść swoją prawą stopę podczas rzutu, a głowę trzymaj sztywno.

UDERZANIE SILNĄ LEWĄ RĘKĄ
Kiedy lewa ręka funkcjonuje poprawnie, łatwo dodać prawą rękę. Bądź więc pewien, że na lewą poświęciłeś wystarczająco dużo  czasu. Pręt powinien przecinać lewą dłoń po przekątnej: począwszy od górnej (lub zewnętrznej) części palca wskazującego aż  poniżej małego palca. Ta pozycja skutkuje „silną” lewą ręką, w której zostaje uformowane „V” przez palec wskazujący i kciuk skierowane do prawego ramienia. Zegnij lewą rękę na kiju i upewnij się, że kciuk spoczywa na lewym końcu pręta.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Dla początkujących, silna lewa ręka sprawdza się najlepiej. Możesz zawsze osłabić ją później.  Ja tak właśnie zrobiłem.

TRZY PALCE JAKO TWÓJ UCHWYT
Efektywny uchwyt wymaga silnych rąk, szczególnie trzech ostatnich palców lewej ręki, które będą pierwszymi, jakie zejdą z kija podczas zamachu. By wzmocnić te palce, ściskaj kierownicę swojego samochodu tak mocno jak potrafisz – przez 10 sekund w czasie prowadzenia pojazdu. To ćwiczenie pomoże ci o wiele bardziej w grze niż jakiekolwiek inne.

POSZERZ SWÓJ EFEKT SFERY DOKŁADNOŚCI

Wiele uderzeń jest chybionych, ponieważ golfista skręcił nadgarstek na lewo – blisko płaszczyzny kija – podczas uderzenia lub z powodu przemieszczenia kija „przez piłkę” przez pole golfowe. By wyeliminować te przyczyny nietrafionych strzałów, utrzymaj główkę kija aż do linii docelowej, a nawet dłużej niż zazwyczaj. Rozszerzenie tej sfery automatycznie da ci pełną alternatywę dla prawego ramienia, gdy kij idzie za piłką, by uzyskać odpowiednią, dobrze zakończoną pozycję.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Podoba mi się ten pomysł, ale nie podoba mi się cel, by tylko „trafić” kijem w linię.

JAK USTAWIĆ SIĘ W DOBREJ POZYCJI
Generalnie, im mnie wcelowany kij, tym powinien być płytszy kąt ataku, im bardziej wycelowany kij, tym bardziej kąt zstępujący. Używając wooda, twoja postawa powinna być dosyć szeroka i solidna, by była wsparciem dla długiego, potężnego zamachu, jakiego wymagają te kije. Kiedy jednak przechodzisz przez bazę i używasz długiego, średnio i krótkiego kija żelaznego, powinieneś progresywnie zwężać i otwierać swoją postawę, by ustawiać się coraz bardziej przechodząc do pchnięcia rozgrywającego. W tej pozycji poczujesz, że stopa jest w zależności od długości: otwarta i wąska przy krótkich kijach, szeroka i solidna przy dłuższych – łatwo do tego przywyknąć.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Otwieranie postawy przy krótkich kijach przygotowuje ciało do obrotu podczas uderzenia. Nie potrzebujesz wiele siły przy takich uderzeniach – potrzebujesz jedynie samokontroli.

CIĘŻKO PRZEZWYCIĘŻYĆ LEKKI ZAMACH
Wielu golfistów odkrywa, że częściej popychają piłkę na wprost, kiedy nie uderzają mocno. Tracą więc siłę, by być agresywni. Ale problemem jest to, że lekki zamach to ciężki do przezwyciężenia nawyk. Jak tylko delikatni gracze próbują dodać więcej energii, zaczynają nie trafiać do dołka. Myślę jednak, że niemalże każdy golfista potrafi nauczyć się uderzać piłkę mocno i precyzyjnie.

NIE BAW SIĘ W POWRÓT Z ROZGRYWKI
Jeśli przekroczysz dołek przy pierwszej próbie rozgrywki, zwalcz tendencję do nieśmiałego powrotu. Nadaj pchnięciu powrotnemu impet – zagraj twardym, gładkim, sprecyzowanym strzałem. Nie powinno w nim być wahania ani lęku.

ZAPLANUJ ROZGRYWKĘ PRZY PODEJŚCIU

Staraj się nie rozgrywać piłki pod górkę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka piłka, zatrzyma się lub cofnie. W przypadku tej, która leci w dół, prawdopodobieństwo jest małe bądź żadne. Dlatego też rozgrywający pod górkę ma większe szanse, by wcelować, niż ten, który rozgrywa z górki.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
W przypadku szybkich strzałów na trawie to bezcenna rada.

ZAWSZE TRZYMAJ GŁOWĘ W JEDNYM MIEJSCU
Trzymaj głowę nieruchomo: jeśli zachowujesz odpowiednią równowagę, a twoje stopy są dobrze i pewnie ustawione, masz o wiele większą szansę, by ci się udało. Ważnym elementem jest relaksacja: jeśli ruchy twojego ciała przebiegają swobodnie i gładko, nie ma fizycznej siły, byś zszedł z obranej osi. Ale to akurat w większości kwestia koncentracji: musisz być zdeterminowany, by zachować stabilność.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Jeśli właściwy uchwyt jest pierwszą fundamentalną rzeczą w golfie, trzymanie głowy sztywno jest kolejną.

 MYŚL O OBROCIE JAK O CIĘCIU FRYZJERA
Obrót zaczyna się z chwilą ruchu kija w tył i można go porównać do staromodnego cięcia fryzjera. Czerwone, białe i niebieskie linie przebiegające naokoło pola reprezentują ciało, cięcie jest pozycją, w której stopy i głowa trzyma się sztywno, by upewnić się, że kij powrócił do pozycji startowej. Podstawą jest to, że wszystko zaczyna się w jednym momencie.

„OSIĄDŹ” NA BUNKRZE
Jeśli kiedykolwiek będziesz obserwować uderzających z piasku, zauważ, że większość z nich rozgrywa z miękkich kolan. To wygląda tak jakby osiedli na wyimaginowanej płaszczyźnie. Potem uderzają z bardzo lekkim ruchem nogi, używając ramion, by wprowadzić kij w ruch. Przez przykucnięcie i uderzenie ramionami, zmniejszysz prawdopodobieństwo rozjechania się przy strzale. To będzie dosyć proste, by wcelować kijem w bunkrze tam, gdzie planowałeś.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
Giętkie kolano wspiera poprawną akcję.

ZGRAJ WSZYSTKIE UDERZENIA, BY DOJŚĆ DO JEDNEGO PUNKTU
Możesz sprawić, by piłka wylądowała zawsze w tym samym miejscu – na ogół tuż na skraju. Wybór kija zależy od dystansu, jaki dzieli obszar wyrzutu od dołka oraz od poziomu nachylenia terenu.

STÓJ ZA PIŁKĄ PODCZAS ZAMACHU
Kiedy w czasie zamachu twoje ciało kołysze się na prawo, musisz zrobić kontrę do rozmachu. To sprawi, że trudno będzie główce kija wrócić precyzyjnie do piłki. Dlatego o wiele lepiej jest stać za piłką podczas zamachu. Najlepsza metodą wykonania tego jest umiejscowić większą część swojej wagi na lewej stopie. W tym samym czasie, powinieneś poczuć lekkie ciążenie w dół pozostałej części prawej stopy. Cofając się, bądź pewien, że każdy ruch wagi nie wypchnie cię za wewnętrzną część prawej stopy.
CO MYŚLĘ O TYM TERAZ
To dobra rada. Jedyna metoda, byś upewnił się, że dobrze koncentrujesz się na trzymaniu prawej nogi w pozycji wymachu – żadnych bocznych ruchów.

tłum. Roma Pikulska

źrodło: GolfDigest

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie