Proces produkcji kijów golfowych

ImageSposób produkcji zależy od typu danego kija. Produkcja kijów typu iron, fairway wood, wedge, hybrid i putter na ogół polega na odlewaniu ich z formy. Kije typu driver oraz główki kija są zwykle produkowane metodą kucia.

Na 100% spora część twoich kijów golfowych została wyprodukowana właśnie z gotowych form, czyli tak, jak to jest opisane niżej.

Zanim kij golfowy trafi do produkcji, jest on projektowany na komputerze przy pomocy oprogramowania CAD. Projekt ten jest podstawą dla stworzenia formy. Po jej wykonaniu, jest ona używana w produkcji każdego typu główki kija golfowego.

Forma jest lustrzanym odbiciem główki do kija. Składa się ona z dwóch części i ma niewielkie otwarcia na boku. Forma wstawiana jest do maszyny formującej wosk, a gotowany wosk nalany zostaje do formy. Z takiej formy powstaje właśnie woskowa główka od kija. Odlew woskowy  wykonuje się dla każdej części kija golfowego. Na przykład, zestaw 9 kijów typu iron wymagać będzie dziewięciu woskowych form, każda dla innego loftu (kąta pochylenia główki kija).

Następnie sprawdza się czy na formach nie ma bruzd, a nadmiar wosku usuwany jest przez specjalny pilnik. Jest to ważny proces, ponieważ każda niedoskonałość w woskowej formie będzie również obecna na wyprodukowanej główce od kija. Cały ten proces, łącznie z produkcją każdego typu główki od kija, odbywa się ręcznie.

Później woskowe główki wtapiane są na „szkielet” w grupach po 14 sztuk i zanurzane w masie z piasku i wody. Masa ta przywiera do wosku tworząc skorupkę na krańcach formy. „Szkielet” z główkami kijów golfowych zostawiany jest w niskiej temperaturze aż do wyschnięcia. Proces ten powtarzany jest pięć razy.

Masę tę stosuje się ponieważ wytrzymuje ona wysoką temperaturę, niezbędną przy wlewaniu stopionego metalu. Pyzatym masa ta formuje idealnie gładką warstwę wokół misternych szczegółów główki kija
golfowego.

Kiedy już piąta warstwa masy stwardnieje, „szkielet” wkładany jest do pieca parowego. Para wysusza wosk, który topi się w środku „szkieletu”. Jego górna część w kształcie tunelu umożliwia nalewanie stopionego żelaza do środka.

Następnie formy wkładane są do pieca.  Czysta stal podgrzewana jest do temperatury 1500 stopni Celsjusza. W tej temperaturze następuje topnienie . Kiedy metal się roztopi i jego temperatura jest zbliżona do temperatury masy, formy wyjmowane są z pieca i zanoszone do miejsca, gdzie stopiona stal wlewana jest do formy z masy.

Żarzące się formy wypełnione stopionym metalem umieszczane są na półce wyłożonej piaskiem i pozostawione aż do stwardnienia. Kiedy stal już stwardnieje, wierzchnie pokrycie jest usuwane ze stalowych form. W ten sposób uzyskuje się nie wygładzone jeszcze główki kijów golfowych. Na tym etapie produkcji główki są nadal przymocowane do bolca.

Następnie każda główka kija golfowego jest osobno ścinana przy pomocy piły do metalu. Po otrzymaniu główki, takiej jaka widoczna jest, następuje końcowy proces produkcji.

Jest to długi proces. Najpierw szlifuje się główkę kija i piaskuje ścianki.

Następnie testuje się jakość główek kijów, sprawdzając kąt pochylenia główki, kąt między główką a trzonkiem kija, wagę, średnicę dolnej części kija oraz wymiary główki. Badania te są niezbędne, gdyż kije muszą ściśle odpowiadać wymogom ustalonym przez producentów oraz R&A.

Następnie główki kijów transportowane są do miejsc, gdzie wykwalifikowani pracownicy umieszczają na główce loga oraz  linie. Loga są częścią formy, jednakże przed sprzedażą muszą zostać pomalowane.

Gotowe główki wysyłane są do fabryki, gdzie montuje się trzonek kija oraz jego górną część. Ponadto sprawdza się czy miara ciężaru kija jest odpowiednia do jego długości. W przypadku, kiedy główki produkowane są na zamówienie, zwykle wysyła się je do miejsc przeznaczenia i montuje dopiero na miejscu.

 

 

Brad Lindenberg

tłum.: Ewelina Jaworska

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie