Patrz i ucz się od najlepszych

ImageJak w każdej profesji, tak i w golfie, niezmiernie dużo można nauczyć się od tych, którzy wiele osiągnęli i są bardziej doświadczeni. Przygotowanie umysłowo-emocjonalne takich golfistów jak: Phil Mickelson, Vijay Singh, Nick O’Hern, Angel Cabrera, Adam Scott, Ernie Els czy Anthony Kim, jest kluczem do sukcesów na polu.

Oto kilka kwestii, które pokazują mistrzowską grę mentalną największych gwiazd golfa:

Współpraca z caddiem

Jest to integralna część gry zawodowcow. Każde uderzenie jest uprzednio przedyskutowane. Caddie ma znacznie większą i ważniejszą rolę niż tylko noszenie kijów. Mickelson ze swoim caddiem stanowią wspaniały team na polu golfowym.

Rada dla Ciebie

Oczywiście wiadomo, że nie każdego stać na zatrudnienie caddiego. Pamiętaj jeenak o tym, żeby uważnie zastanowić się nad każdym uderzeniem, niezależnie czy jest z tobą caddie, czy nie.

Procedura przed uderzeniem

Procedura musi być dopasowana do rodzaju uderzenia. Bardzo istotna jest także rozgrzewka. Większość golfistów ma swój indywidualny system, którego przestrzegają w czasie zawodów.

Rada dla Ciebie

Opracuj własną procedurę przed uderzeniem, która sprawi, że Twoje uderzenia będą precyzyjne i spójne. Nie zapominaj także o rozgrzewce.

Emocje na wodzy

Gracze zawsze śledzą lot wybitej piłki i miejsce jej upadku. Rzadko spotyka się golfistę, który po uderzeniu odkłada kij nie czeka aż piłka dokończy swój lot. To jak i gdzie poleci piłka, wpływa na kolejne zagrania. Dzięki tej obserwacji zawodnik wie, jakie uderzenie czeka go za chwilę.

Mniej doświadczeni gracze często zbyt szybko oceniają i kończą swoje uderzenie całkowicie zapominając o wspomnianej kwestii. Doświadczeni przywiązują dużą wagę do tej procedury. Kończąc każde zagranie, obserwują i analizują swoją grę.

Rada dla Ciebie

Dopiero po całkowitym zakończeniu uderzenia oceń sytuację i postepy, jaki zrobiłeś. Unikaj krytycznego oceniania w trakcie zamachu. Wyciągaj wnioski z każdego uderzenia.

Co z błędami?

Niezadowolenie z niefartownego uderzenia jest jedynie chwilowe. Profesjonaliści niezmiernie rzadko przejmują się pojedynczym, nie do końca dobrym, uderzeniem. Ich niezadowolenie to kwestia kilku sekund.

Dowodem na zalety takiego myślenia jest Westwood, który podczas tegorocznego Asian Tour podchodził aż trzykrotnie do 16stego dołka, a później bezproblemowo przeszedł 17 i 18.

Przyglądając się jego reakcji na 16stym dołku, widać było rozczarowanie na jego twarzy, ale na pewno nie myślał o feralnym dołku, kiedy rozrywał 17 czy 18.

Rada dla Ciebie:

Stwórz swój system analizowania uderzeń i kontroli emocji, żeby poprzednie uderzenie nie miało wpływu na powodzenie następnego.

Indywidualność na polu

Gracze pokazują swoją indywidualność i charakter, szczególnie miedzy uderzeniami, kiedy przechodzą w następne miejsce. Wiedzą dokładnie co i jak chcą reprezentować sobą na polu. Wypracowanie takiego poczucia jest bardzo ważne.

Widać niesamowity kontrast między graczami US PGA . Ernie Els na przykład, zawsze sprawia wrażenie niezwykle zrelaksowanego, Darren Clarke – zawsze walczy od początku do końca, z kolei  Nick O’Hern i Adam Scott preferują bardziej rozważne i stonowane zachowanie na polu.

Pomimo wielu stylów gry, sosób bycia poszczególnych golfistów nie zmienia się. Cały czas są wyluzowanymi szczęściarzami, skoncentrowanymi i pełnymi powagi graczami, czy też zawodnikami, którzy sytuują się gdzieś pomiędzy tymi dwoma charakterystykami.

Rada dla Ciebie

Znajdź swój styl i staraj się zawsze reagować tak samo, bez względu na to, jak akurat idzie Ci gra.

Naciski z zewnątrz

Na wielkich turniejach łatwo można zauważyć, jak stres przytłacza graczy. Profesjonalni golfiści czują się jednak swobodnie na oficjalnych obiadach, w trakcie gry, kiedy obserwuje ich tłum widzów czy podczas konferencji prasowych.

Rada dla Ciebie

Jeśli odczuwasz jakąś presję z zewnątrz, musisz się do niej przyzwyczaić. Nie pozwól, żeby wpływało to na Twoją grę. Wszelkie nacisk traktuj po prostu jako jeden z elementów gry.

Przyglądając się grze światowej sławy golfistów, zwróć uwagę na język ich ciała, na to jak reagują zaraz po wykonaniu uderzenia, gdzie patrzą, a nawet jak są ubrani.

Wszystkie te, wydawałoby się, nieistotne kwestie dają wgląd do strategii psychiczno-emocjonalnej największych graczy.

Obserwacja ekspertów w akcji jest bardzo dobrym źródłem informacji, które mogą być z powodzeniem wykorzystane przez początkujących zawodników.

 

tłum. i red.: Ewelina Murzicz, Izabela Żyła

źródło: psychologyofgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie