Jak odzyskać równowagę po fatalnych początkach?

ImagePoczątkującemu zawodnikowi może ciężko otrząsnąć się z pierwszych niepowodzeń na polu golfowym, takich jak zagranie dołka jednym lub dwoma uderzeniami więcej niż wynosi jego par (w zależności na jakim jest poziomie zaawansowania), ale wszystkiego można się nauczyć.

Każdy inaczej wyobraża sobie swoja pierwszą rundę golfa. Jedni  podchodzą do tego na luzie, drudzy traktują ten sport bardzo poważnie. Znajdziemy też wiele osób, których podejście trudno jest ocenić.

Zawodnicy, którzy mają duże oczekiwania odnośnie zdolności uzyskania przyzwoitego wyniku na swoim poziomie gry, najbardziej przeżywają, gdy gra nie toczy się po ich myśli. W takim razie, jak możemy zmniejszyć ilość uderzeń na twojej karcie na początku rozgrywki i jednocześnie zwiększyć szanse dokończenia tej rundy ze spokojem, pomimo zbyt dużej liczby uderzeń przy pierwszych dziewięciu dołkach?

Nie jest to regułą, ale często zdarza się, że trafiasz kilka dołków pod rząd, grając znacznie poniżej oczekiwań. To rezultat tego, że wciąż pamiętasz o tych wcześniejszych, nieudanych uderzeniach i zmarnowanych dołkach. Pierwsze nieudane uderzenie jest często przyczyna rozczarowań, a następnie strachu, że podobna sytuacja może wydarzyć się w przyszłości.

Nic dziwnego, że dokłada się to do twojego bagażu złych doświadczeń po nieudanej grze - wydaje się to zaraźliwe. Umiejętność podchodzenia z dystansem do swojej gry jest niezbędna, jeśli myślisz poważnie o golfie. Jeśli nie potrafisz przestać myśleć o zmarnowanych uderzeniach, logiczne jest, że negatywna energia emocjonalna zużyta do samokrytyki będzie rozprzestrzeniać się w twoim umyśle i ciele niczym trucizna, utrudniając ci powrót do gry.

Schematyczne działania przed wykonaniem uderzenia należą do sprawdzonych sposobów postępowania. Po wykonaniu uderzenia (w tym przypadku po serii zmarnowanych uderzeń) są one koniecznością. Zmierzaj do rozwinięcia myślenia schematycznego i sposobu zachowania, które pomogą ci poradzić sobie z każdym uderzeniem na bieżąco.

Możesz tego dokonać poprzez planowanie - o czym chciałbyś myśleć i jak chciałbyś się zachowywać po oddaniu strału. Musisz zapomnieć o uderzeniu i skoncentrować całą energię swojego umysłu na spacerowaniu, zanim znowu włączysz się do gry. Postępowanie w ten schematyczny sposób, pomoże Ci ponownie skoncentrować się na grze. Możesz zacząć od zmiany sposobu myślenia po określonej liczbie dołków, aż w końcu będziesz przestawiał się po każdym uderzeniu. Przeszłość nie musi mieć wpływu na przyszłość – przeważnie to teraźniejszość bezpośrednio wpływa na przyszłość .To my oglądamy się
na przeszłe wydarzenia i pozwalamy, aby miały one wpływ na nasze życie!

Oto przepis na prosty plan postępowania schematycznego:

Patrz


Staraj się obserwować piłkę, aż do momentu lądowania i nie zwracaj uwagi na komentarze odnośnie Twojej gry, dopóki nie dostrzeżesz gdzie, mniej więcej, wyląduje piłka i całkowicie skończysz zamach.

Ucz się


Z każdym kolejnym uderzeniem spróbuj nauczyć się czegoś nowego, aby twoja gra stawała się coraz lepsza.

Zanotuj


Jeśli wykonasz dobre uderzenie, daj temu wiarę i zanotuj je w dzienniku.

Nie przejmuj się


Jeśli nie udało ci się dobrze wybić piłki, najważniejsze jest, aby się tym nie przejmować. Zdejmij rękawicę lub schowaj kij do torby, aby zasygnalizować, że skończyłeś rundę.

Komunikuj się

Zwracaj uwagę na mowę swojego ciała, komunikację z innymi graczami i przeczucie, aby upewnić się, że są one jak najbardziej skuteczne.

Ćwicz się w postępowaniu według powyższych zasad, a uda ci się zmniejszyć uraz wywołany pierwszymi niepowodzeniami (fatalnymi dziewięcioma dołkami). Może to nawet pomóc ci w zmniejszeniu częstotliwości niepowodzeń na polu golfowym.

 
tłum. Magda Michlak

źróło: iseekgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie