4. klucz do sukcesu Tigera

ImageTiger wykonuje putty z większej odległości - ponieważ putty różnią się stopniem trudności, należy posyłać piłeczkę w miejsca, z których puttowanie jest łatwiejsze.

Tiger utrzymuje niewiarygodną, największą w historii sportu przewagę nad konkurencją, co potwierdzają statystyki. Jednak najbardziej imponującego wyniku nie sposób znaleźć w analizach sposobu gry czy uderzeń piłeczki. Od roku 1996, na przestrzeni 212 wydarzeń golfowych, Tiger oficjalnie nie dotarł do rozgrywek weekendowych jedynie cztery razy. Nigdy nie osiągnął liczby uderzeń eliminującej z dalszej części zawodów. Nigdy. Po rozegraniu 142 turniejów z rzędu odpadł po dwóch pierwszych rundach jedynie na pięć tygodni, a spowodowane było to traumą po śmierci ojca.

Oczywiście nie we wszystkich rozegranych turniejach powalał resztę czołówki na kolana. Zawsze jednak cechowała go ambicja, o czym powinien pamiętać każdy gracz. Ponadto, jeżeli nie idzie wam dana runda, zawsze możecie jeszcze uzyskać przyzwoity wynik dzięki dobremu puttowaniu. Z dziesiątków danych statystycznych dotyczących puttowania (uzyskanych na podstawie danych systemu ShotLink) najciekawszymi okazują się te, sklasyfikowane w kategorii Średnia odległość wykonanych puttów (ang. ADPM –Average Distance of Putts Made). Wynik stanowi całkowitą odległość wszystkich puttów wykonanych na wszystkich dołkach, podzieloną przez ilość rozegranych rund. Gracze o wyższym wskaźniku ADPM zwykle wykonują więcej puttów z większej odległości. ADPM Tigera jest dłuższa o dobre 2 metry niż wynik przeciętnego zawodowca na PGA Tour. Wykonuje putty z odległości wykraczającej poza obszar, z którego większość zawodników chybia. Na pierwszy rzut oka uzyskanie przewagi dwóch metrów w skali całej rundy nie stanowi imponującego osiągnięcia. Jednak biorąc pod uwagę setki rozegranych turniejów, wyniki Tigera i jego umiejętność utrzymania się w grze, można powiedzieć, że taki wynik zdecydowanie przyczynia się do jego sukcesu.

Od 2002 roku piłeczka wpadła do dołka w przypadku 2691 z 2700 puttów, jakie Tiger wykonał z odległości ok. 90 cm. Te same zasady, dzięki którym Tiger gra pewnie na dłuższych odległościach, sprawiają, że na krótszych dystansach jego gra jest wręcz zabójcza dla konkurencji.

Jak wykonywać więcej puttów sposobem Tigera

Kiedy planujecie uderzenie na green lub uderzenie z roughu znajdującego się tuż przy greenie albo uderzenie z bunkra, nie starajcie się za wszelką cenę wykonać taki putt, który zostawi piłeczkę blisko dołka. Sposób Tigera polega na umieszczaniu piłeczki w odpowiednim obszarze greenu. Niektóre putty wykonuje się łatwiej, a niektóre trudniej.

Łatwiej wykonać putta pod górę niż z góry (lepiej jest wykonać uderzenie na green tak, aby piłeczka wylądowała tuż poniżej dołka).

Trudniej jest wykonać putty z pozycji na wprost dołka niż te wykonywane ze strony prawej na lewą. Jednak najtrudniej jest uderzać ze strony lewej na prawą (lepiej jest umieszczać piłeczkę po prawej stronie dołka w przypadku, gdy green opada od tyłu do przodu, a gdy nachylenie jest odwrotne –green opada od przodu do tyłu- piłeczka powinna zostać umiejscowiona po lewej stronie).

Aby piłeczka wpadła do dołka przy uderzeniu z pozycji na wprost dołka, putt musi zastać wykonany perfekcyjnie. W przypadku delikatnie wykonanych puttów ze strony prawej na lewą, możliwe jest wpadnięcie piłeczki do dołka nawet, jeśli zrobiony przez nią skręt jest zbyt duży (piłka wpadnie też w przypadku, gdy uderzenie jest mocne, a skręt piłeczki za mały).

Najgorszą kombinację stanowią putty z góry, ze strony lewej na prawą – tego się po prostu nie robi!

 

tłum. Marta Franecka

źródło: Golf Digest

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie