Mity dotyczące sprzętu golfowego

Image W ich obalaniu pomaga instruktor golfa - Paul Smith.

Jako instruktor golfa spotykam się z wielbicielami tej gry na co dzień. Podczas zajęć nieustannie poznaję coraz to nowe mity na temat sprzętu do gry – wszystkie bez wyjątku pochodzą oczywiście z szanowanych i profesjonalnych źródeł... Bardzo często przypada mi w udziale niewdzięczne zadanie prostowania ich i rozwiewania złudzeń. Poniższa lista w żadnym wypadku nie wyczerpuje tematu, ale zawiera kilka z najpopularniejszych mitów.

1. Producenci stosują jednolitą skalę giętkości szaftu kija

Nieprawda. Dlaczego szaft typu S (dla mocno uderzających graczy) u jednego producenta jest naprawdę twardy, a u innego mniej? Każda firma ma swój własny projekt i technologię produkcji szaftów. Stosują nazewnictwo według firmowej skali giętkości, więc szaft o tej samej giętkości u jednego producenta może być zaliczony do typu S, a u innych do R (regular) lub X (extra stiff, dla bardzo mocno uderzających graczy). Co więcej, nawet u jednego producenta kije różnych linii mogą być klasyfikowane według odmiennych skal. Pomocny w porównywaniu  giętkości szaftów okazać się może analizator częstotliwości.

2. Im wyżej piłka skacze gdy ją odbijamy od ziemi, tym dalej poleci na polu golfowym


Nieprawda.
Z dużym prawdopodobieństwem zdarzyło się Czytelnikowi spotkać w sklepie ze sprzętem golfowym kupujących, którzy testowali piłki różnych producentów odbijając je na twardej powierzchni i swoją decyzję o zakupie podejmowali na podstawie tego dziwnego testu, wybierając najwyżej skaczącą piłkę. Tymczasem siła działająca na piłkę przy takim uderzeniu (nawet o twardą powierzchnię) jest nieporównywalna do uderzenia jej kijem golfowym, gdy działają na piłkę siła uderzenia 800-1000 kg plus potężne siły grawitacji. Na to, jak daleko piłka może dolecieć wpływ mają jej konstrukcja i ciężar oraz materiały z jakich jest wykonana. Rozsądnym sposobem na wybranie odpowiedniej piłki jest wypróbowanie różnych rodzajów piłek podczas gry na polu golfowym. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego programu doboru sprzętu, tzw. launch monitor (w polskich warunkach nie jest to jeszcze popularne – przyp. tłum.).

3. Linie na putterze wskazują punkt optymalnego trafienia

Niekoniecznie. Jeśli producent umieszcza widoczne linie na górnej części puttera, powinny się one łączyć z punktem optymalnego trafienia. Powinny, jednakże każda główka kija posiada określony poziom tolerancji masy, linie te nie zawsze wskazują ów punkt.

4. Irony umożliwiają najlepszy backspin

Kolejny przesąd. Niezależnie od tego jakim kijem gramy, oczywiste jest, iż to kąt pochylenia główki kija decyduje o backspinie. Im większy kąt, tym większy backspin.

5. Irony kute są delikatniejsze od ironów odlewanych

Wielu graczy uważa, że lepiej się gra kutymi kijami niż tymi o odlewanej główce. Faktycznie, na poziomie atomowej budowy cząsteczki w kutych kijach są od siebie bardziej oddalone niż w kijach odlewanych. Ale podczas ślepego testu różnica właściwie nie była zauważalna. Mit ten wynika prawdopodobnie z faktu, że kije kute z reguły bardzo dobrze się prezentują i to wrażenie przekłada się na przypisywanie im lepszych osiągów.

6. Szafty tracą swoją giętkość

Wiele osób myśli, że podczas gry szaft ulega zużyciu i traci giętkość. Absolutnie nie jest to prawdą, nawet w przypadku szaftów ze stali. Aby stal utraciła swoja elastyczność potrzebne byłyby dużo większe siły i ciśnienie niż te które występują podczas gry w golfa. Giętkość mogą stracić szafty, które były nienaturalnie wyginane lub zardzewiały. Jednak dobrej jakości szafty, obojętnie czy wykonane ze stali czy z grafitu, nie mają prawa tracić elastyczności.

7. Woody  są dla kobiet i seniorów.

Podczas zeszłorocznego pobytu w USA dziennie przyglądałem się zawartości około dwustu torb golfowych  i byłem zaskoczony tym, że w Stanach ten mit na temat kijów wood zdaje się nie istnieć, w przeciwieństwie do Australii i Wielkiej Brytanii. Wood nr 7 wybija piłkę wyżej i pozwala na miększe jej lądowanie niż iron nr 3, zwłaszcza w przypadku graczy o wolniejszym tempie zamachu. Wielu z tych graczy nie jest w stanie wybić piłki ironem nr 3 dalej niż robią to ironem nr 4, ponieważ nie umieszczają backspinu na piłce odpowiednio wysoko, by utrzymać ją długo w powietrzu. Spróbuj użyć irona nr 4 do odsunięcia piłki od krzaków, a przekonasz się łatwo, że wood  nr 7 jest jednym z najlepszych przyjaciół na polu.

 

Paul Smith

tłum. Aleksandra Plantos

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie