Golf po turecku

ImageTurcja ma zostać kolejnym wielkim miejscem przeznaczenia gry w golfa. I to właśnie Belek, z powstającymi jak grzyby po deszczu luksusowymi hotelami, jest sercem rozwoju pól golfowych.

Południowo-zachodnia Turcja od dawna jest miejscem tętniącym wakacjami, z milami złotych plaż i pięknym krajobrazem, między innymi dzięki rozwijającym się w tym regionie golfowi, który dostarczył eksplozji aktywności  i rozwoju innych działań, takich jak powstanie Papillon Zeugma Hotel, zaprojektowany przez Colina Montgomerie, który zapłacił za wizytę w tym regionie już na początku roku.  

Wiele w pełni ekskluzywnych pięciogwiazdkowych hoteli z doskonałym jedzeniem i pomieszczeniami  ma na swoim celu pozyskanie golfistów oraz ich rodzin obsługiwanych przez linie lotnicze latające z regionalnych portów lotniczych Wielkiej Brytanii bezpośrednio do Antalya, położonej 30 minut jazdy od golfowej Mekki-  Belek.   

Z 300 dni słonecznego roku, zima to idealny czas na przerwę, o ile można otrzymać bezpośrednie loty od listopada do marca. W przeciwnym razie można latać wewnętrznie przez Instanbul, w tym przypadku czas lotu z Wielkiej Brytanii wynosi około 3 godziny.

Niedawno Brytyjskie PGA ( Professional Golfers Association- Związek Zawodowy Graczy w Golfa) zatwierdziło mistrzowskie pole golfowe Antalya, zaprojektowane przez Davida Jonesa, przemianowane do ponownej nazwy PGA Sultan.

Większość pól golfowych jest obsługiwana przez regularnie jeżdżące autobusy z największych hoteli, włączając również m.in. Sirene, Kempiński, The Dome i Cornelie, będącą ostatnim efektownie oraz trudnie zaprojektowanym przedsięwzięciem Nicka Faldo.  Niemniej jednak pola golfowe takie jak PGA Sultan, Pasha, National i Gloria utrzymywane na bardzo wysokich standardach testują graczy na wszystkie możliwe  sposoby.

Śmietanka pól golfowych Cornelia Resort to miejsce o samych wspaniałych normach uderzeń 3, zwłaszcza 6, natomiast 11 jest jednym z najlepszych podwójnych obejść o normie uderzeń 5, które kiedykolwiek widziałeś. Jeżeli chodzi o zamknięcie 3 dołków- wszędzie tam wody!

Wraz z rozwojem podnoszącym poziom praktyki oraz łatwość gry Faldo ma również zaprojektować  9 kolejnych dołków. Planowane jest również stworzenie następnych 300 pokoi hotelowych oraz luksusowych willi.

Pole golfowe PGA Sultan umożliwia łatwe chodzenie mimo  dużego zadrzewienia oraz znacznego pofałdowania terenu do łapania niedbałych drive’wów (uderzenia piłki z obszaru tee). Osiem uderzeń jest bardzo krótkich i 9 przerażających o normie uderzeń 4 z wodą wykopaną w Greenie (obszar z bardzo krótką trawą z wyciętym dołkiem, na którym gracz patuje). 16 zadowala dorosłego gracza, natomiast 19 jest prawdziwym sprawdzianem.

Pole golfowe Pasha posiada krótsze ale skomplikowane obejścia, wspaniałe tory gry, zręcznie umieszczone bunkry oraz pofałdowany teren i podobnie jak jej siostrzane pole golfowe posiada jeziora i dekoracyjnie posadzone parasole sosen oraz podniebne Bycze Góry.

Pole golfowe National bezlitośnie dla kapryśnych kierowców zostało wyrzeźbione przez eukaliptusy oraz sosny. Kompleks obejmuje 40 zatok obszaru służącego do trenowania długich i krótkich uderzeń, dwa chipping (krótkie zagrania) i putting (uderzenia piłki) oraz 9 dołkowe przyuczające pole golfowe. Notowane jako 43 najlepsze pole golfowe na kontynencie Europejskim było dwukrotnym gospodarzem European Seniors Tour ( Europejskie Turnieje Seniorów Zawodowców) i posiada wiele naturalnych wodnych zagrożeń.

Zaprojektowany przez Francuza Michaela Gayona Klub Golfowy Gloria jest pofałdowany i zadrzewiony z czterema wielkimi jeziorami oraz ponad 60 bunkrami. Jest również gospodarzem wydarzeń European Tour, bermudzkie trawiaste tory gry z podpisanymi dołkami , 13 uderzeń na dołkach normy 4, ochrzczone jako „Korek Uliczny” (Bottle Neck) nie są niestety wygospodarowane do gry!

Turcja  może obecnie nie jest  faworytem pięknych brytyjskich rodzin, jednak jej imiennik w Europie Wschodniej szybko zyskał sobie reputacje preferowanego miejsca dla golfistów.

 

tłum. Justyna Cukrowicz

źródło: golfmagic.com 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie