Psychologia, czy po prostu wyznaczanie celu?

ImagePsychologia golfa wkracza w błyskawicznym tempie do współczesnej gry. Psychologowie sportu już od dłuższego czasu są zaangażowani w sporty amatorskie, szczególnie na poziomie olimpijskim, a teraz wielu psychologów golfowych pojawiło się wokół turniejów zawodowych.
 

By dowiedzieć się jak osiągać cele w golfie, najpierw konieczne jest wyjaśnienie, w jaki sposób je wyznaczać. Powinno odbywać się to w trzech istotnych obszarach: wynikach podczas startu, doświadczenia i nauki, czyli zdobywanie nowych  umiejętności. Jeśli spojrzeć na jakiekolwiek zadanie, które stawia przed nami życie, to każde z nich jest kombinacją tych właśnie trzech składników.

Kiedy dziecko uczy się jazdy na rowerze rzeczywiste wyniki są wzmacniane przez doświadczenie chwiejnej jazdy, chybotania się na wszystkie strony i upadki, potem naukę czerpaną z tych doświadczeń, aż do ostatecznego osiągnięcia odpowiedniej równowagi potrzebnej do przybywania dłuższych dystansów i osobliwego poziomu uzdolnienia.   

Większość dzieci uczy się tych, raczej trudnych zadań, poprzez położenie odpowiedniego nacisku na każdą ze wspomnianych trzech wartości. Psychologia golfa próbuje udowodnić, że nie jest to wcale skomplikowany proces, jednak dorośli usiłują poświęcić odpowiednio dużą uwagę wszystkim trzem cechom jednocześnie.

Moim celem podczas startu jest, aby myśleć tylko o tym co się dzieje tu i teraz, podejść do każdego uderzenia indywidualnie dostrzegając jego wartość i nie dbając o to, co już za mną lub o to, co dopiero nadejdzie. Dla innych takim celem może być np. pobić rekord 90, poprawić statystykę uderzeń na fairwayu czy chociażby puttować z uśmiechem na twarzy.

Kiedy gramy w golfa jesteśmy za bardzo nastawieni na wyniki, a to najczęściej oznacza, że pochłaniają nas one do tego stopnia, że doświadczenie i nauka schodzą na drugi plan. Należy zwrócić uwagę na to niedociągnięcie. Żeby nie być gołosłownym chciałbym przytoczyć w tym momencie pewne przykłady.
 
Celem moich doświadczeń jest przyjemność gry i zauważyłem, że łatwiej jest mi cel ten  osiągnąć, kiedy w golfie nie chodzi tylko i wyłącznie o wyniki. Staram się cieszyć dobrą pogodą, otoczeniem i utrzymywaniem pozytywnych stosunków ze współgraczami.

Myślę, że stawiając sobie za cel osiągnięcie takich zamierzeń zdejmuję duży ciężar z moich startów. Ale sposób ten działa tylko wówczas, kiedy robię to szczerze, a nie kiedy próbuję udawać, żeby pokazać zadowolenie. Ja sam potrafię przejrzeć takie przybrane pozy, dlatego jestem przekonany, że moi golfowi partnerzy również będą w stanie rozpoznać próby udawania.

Cel, jaki chcę osiągnąć w nauce to być świadomym równowagi pomiędzy pierwszymi dwoma celami i umieć ją zachować. Wyniki i doświadczenie zwykle pomagają mi poradzić sobie z koncentracją i temperamentem. Krótko mówiąc, jeśli zdajesz sobie sprawę z dwóch pierwszych celów będziesz rozwijał swoje umiejętności.

Kiedy zachwiejesz się lub upadniesz, nie poddawaj się. Wstań i na nowo potwierdź swoje cele. Poprzez takie działanie będziesz lepszy we wszystkich trzech przymiotach: staniesz się odnoszącym kolejne zwycięstwa zawodnikiem, który poprawił krzywą uczenia się poprzez świadomość doświadczeń.

 

tłum. Justyna Ciesielska

red. Ewelina Murzicz

źródło: psychologyofgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie