Golf a ból pleców

ImageBól pleców jest niestety najczęstszym urazem z jakim zmagają się golfiści. Przyczyn może być wiele, m.in. wymach w golfie, niewłaściwy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów w domu albo pracy, słaba elastyczność, niewłaściwa postawa, nieodpowiednie pozycje w czasie snu czy zbędne kilogramy. Co można zatem zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko urazów pleców? 

Badania udowodniły, że większe ryzyko urazów kręgosłupa występuje u osób, które nie są aktywne fizycznie. Regularne ćwiczenia mogą nie tylko pomóc zapobiegać bólowi dolnego odcinka kręgosłupa, ale również przynosić ulgę w bólu czy skracać czas powrotu do zdrowia.

W jaki sposób mogą ci pomóc regularne ćwiczenia?    

Odpowiednio przygotowany program ćwiczeń pomoże ci wzmocnić kręgosłup i mięśnie brzucha, co pozwoli utrzymać stabilność tułowia w czasie ruchu. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że w zapobieganiu bólowi pleców i unikaniu kontuzji mocne mięśnie kręgosłupa są tak samo ważne jak mocne mięśnie brzucha.

Profesjonalnie ułożony program ćwiczeń będzie skoncentrowany również na poprawieniu gibkości ciała, tak by w przyszłości zmniejszyć ryzyko kontuzji. Jeśli istnieje taka potrzeba, program ćwiczeń powinien również pomóc ci w pozbyciu się kilku zbędnych kilogramów, by odciążyć kręgosłup. Przed przygotowaniem programu ćwiczeń należy poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza oceny sprawności ustalić jakie są twoje mocne i słabe strony, i jakie masz potrzeby.

Niestety większość ludzi nie przywiązuje większej uwagi do pleców do czasu, kiedy jest już za późno. To właśnie błędne podejście do problemu urazów kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną rezygnacji z pracy, nie mówiąc już o rozstaniu z polem golfowym. Szacuje się, że 4 na 5 osób w pewnym momencie swojego życia będzie cierpieć na bóle kręgosłupa.   

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko cierpienia z powodu bólu kręgosłupa:   

  •  upewnij się, że masz odpowiednio giętkie ścięgno podkolanowe, pośladki i zginacz stawu biodrowego
  •  uważaj na to, w jakiej postawie siedzisz i stoisz - klatka piersiowa powinna być uniesiona w górę, łopatki ściągnięte, a ramiona swobodnie opuszczone
  •  przeanalizuj swój wymach, aby upewnić się, że nie obciążasz niepotrzebnie kręgosłupa
  •  zawsze przed pierwszym uderzeniem zrób sobie porządną rozgrzewkę – ćwiczenia rozciągające
  •  rób przerwy w trakcie treningu, urozmaicaj ustalony porządek ćwiczeń (nie jest dobrze spędzać 2 godz. trenując tylko uderzenia)
  •  kiedy podnosisz ciężkie przedmioty, przez cały czas kontroluj swoje ruchy i utrzymuj optymalną pozycję kręgosłupa

 

David Chettle

tłum. Justyna Ciesielska

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie