Wskazówki Brady'ego Riggsa cz.1

ImageCzyli lekcje od jednego z najlepszych na świecie trenerów golfa.

Wszyscy, którzy kochają golfa, przynajmniej raz w życiu marzyli o zagraniu na najwyższym poziomie przeciwko zawodowcom. Oczywiście, jest to marzenie, które tylko niewielu może zrealizować, ale to ono motywuje do poprawienia naszej gry. W rzeczywistości golf jest jednym z niewielu sportów, w których amatorzy mogą korzystać z tego samego sprzętu i grać w tym samym miejscu, co zawodowcy. W rezultacie ludzie, którzy nie uprawiają zawodowo golfa, czują się bliżej związani z elitą niż entuzjaści innych dyscyplin. Nawet nowicjusze mają poczucie uczestnictwa w czymś wspaniałym, kiedy uda im się wykonać mocne uderzenie ironem lub trafić do dołka długim puttem. Takie doświadczenia zazwyczaj na dobre zarażają pasją do gry w golfa.

Istnieje jednakże dobry powód, żeby nie tylko podziwiać, ale również uczyć się technik stosowanych przez zawodowców na turniejach. Sposób ich gry wynika nie tylko z wrodzonych zdolności. Najlepsi na świecie zawodnicy osiągnęli  najwyższą pozycję przede wszystkim dlatego, że opanowali podstawy i spędzili niezliczone godziny szlifując mechaniczną stronę gry. Spójrzmy prawdzie w oczy, trudno znaleźć na turnieju kogoś, kto gra trzymając kij w wynaleziony przez siebie sposób i wykonuje wymyślne swingi. Aby móc wytrzymać presję towarzyszącą występowi na dużym turnieju, trzeba mieć solidny sprzęt, a gracze profesjonalni takiego właśnie używają. Właśnie dlatego ich gra  jest najlepszym wzorem do nauki dla gorszych od nich. Przyjrzyjmy się im dokładnie, a zobaczmy, czego możemy się nauczyć.

Kluczem jest moment uderzenia

Kunszt uderzania piłki przez Shigeki Nurayamę nie jest niczym dziwnym, jeżeli przyjrzeć się bliżej jego swingowi. Można zauważyć, że lewa noga golfisty mocno opiera się na ziemi, zaś ciało wygląda na idealnie wyważone w momencie, gdy kij nabiera prędkości przy uderzeniu piłki. Jego prawa pięta nie dotyka ziemi, a prawe kolano jest nieco zgięte i skierowane w kierunku piłki. Pokazuje to, że Shigeki podnosi prawą część ciała, podczas gdy lewa mocno stoi na ziemi.

To wspaniały sposób na wykonanie mocnego uderzenia. Jednak wysoka jakość jego uderzeń wynika w dużym stopniu ze zdolności do utrzymania barków na tym samym poziomie przy jednoczesnym obracaniu dolną częścią ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku ironów, ponieważ pomaga wykonać opadające uderzenie. Opanowanie utrzymywania barków na tym samym poziomie przy jednoczesnym obrocie bioder w lewą stronę w stosunku do celu, jest najważniejszym elementem wykonywania mocnych uderzeń.
Utrzymajcie kąt nachylenia

Wykonanie wysokiego strzału, miękko lądującego w okolicach greena jest czymś, z czym boryka się wielu amatorów i co sprawia stosunkowo mało trudności zawodowcom. Można zauważyć, że Charlie Wi utrzymał kąt nachylenia kręgosłupa, a jego kolano ugina się w momencie uderzenia kijem. Dzięki temu ciało jest spokojne, ułatwia wykonywać mocne uderzenia oraz pozwala lepiej kontrolować odległość. Najważniejsze jest, żeby pozwolić lewemu łokciowi i nadgarstkowi zgiąć się natychmiast po uderzeniu, tak jak robi to Charlie. W ten sposób lico kija pozostanie otwarte, dzięki czemu uderzenie będzie bardzo miękkie.

Jeżeli chcecie, możecie poćwiczyć miękkie strzały próbując tak uderzyć piłkę, by zatrzymała się przed monetą. Pamiętajcie,  żeby zgiąć lewy łokieć zaraz po uderzeniu.

Uwolnijcie energię główki puttera

Anthony Kim jest najmłodszym zawodnikiem występującym podczas turnieju PGA w tym roku, ale potrafi toczyć piłkę jak weteran. Przyjrzyjcie się, jak zwalnia blade puttera podczas uderzenia. To absolutnie najważniejszy element płynnego uderzenia piłki. Anthony robi to utrzymując górną część rączki puttera skierowaną w stronę klamry swojego.

Prawdopodobnie największym błędem, jaki popełnia większość amatorów podczas puttowania na greenie, jest usiłowanie utrzymania główki puttera prostopadle do linii celu podczas uderzenia. Zawodnicy dobrze uderzający putterem prawie nigdy nie trzymają jego lica prostopadle do celu.

Poznaj swój swing

Jesper Parnevik jest dobrym przykładem zawodnika, który zna swój swing i sposób uderzania na tyle dobrze, żeby dokonywać odpowiednich poprawek. Jesper jest szczupły i bardzo elastyczny, a także potrafi obracać bardzo szybko biodrami i barkam, co nie koliduje z górną częścią ciała. To wspaniały sposób na uwolnienie energii główki kija i wykonanie mocnego uderzenia.

Jednak Jasper ma również bardzo mocny chwyt, co powoduje zakrzywienie toru lotu piłki, jeżeli energia główki kija zostanie w pełni wyzwolona. Golfista radzi sobie z tym problemem nie pozwalając główce kija na obrót podczas uderzenia. Nagrajcie swój swing na wideo i przypatrzcie się, co dzieje się w trakcie – dzieki temu będziecie lepiej grać. Jesper wie też, że jego mocny chwyt powoduje wiele strzałów z zakrzywionym torem piłki. Walczy z tym opóźniając wyzwolenie energii kija.

Płaskie stopy i płaska podeszwa


Bardzo częstym błędem popełnianym przez amatorów podczas wykonywania chippingu jest ułożenie piłki za bardzo z tyłu i zbyt duże pochylenie trzonka kija do przodu. Można zauważyć, jak Heath Slocum utrzymuje wyprostowaną górną i dolną część trzonka nie wyrywając większej kępy trawy podczas uderzenia. Ta technika daje zdecydowanie bardziej przewidywalne wyniki, ponieważ pozwala uderzyć piłkę pod właściwym kątem nachylenia, Należy również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób Slocum trzyma złączone stopy oraz ma równo rozłożoną masę ciała. Pomaga to utrzymać równowagę i czuć się swobodnie w czasie uderzenia piłki. Pamiętajcie, że w tych strzałach chodzi przede wszystkim o odpowiedni kontakt z piłką, najważniejsza jest równowaga. Nie pochylajcie kija do przodu podczas wykonywania chippingu. Zamiast tego, próbujcie utrzymać dół główki kija płasko na ziemi.

Wyprostujcie się podczas uderzenia


Eric Axley
od stosunkowo niedługiego czasu występuje w PGA Tour, ale zdecydowanie warto przyjrzeć się jego technice swingu. Można zauważyć, że jego ramiona i nogi są wyciągnięte w ytrakcie uderzenia do tego stopnia, że faktycznie stoi on na palcach. To rezultat mocnego wymachu w kierunku ziemi przy podniesieniu całego ciała. Uwalnia to skuteczne całą energię, jaką gracz wytworzył podczas wykonywania swingu. Dzięki temu główka kija ma ogromną prędkość i moc. Nie popełnijcie błędu polegającego na spokojnym wykonaniu uderzenia, bo zapłacicie za to bliższym lądowaniem piłki. Musicie wybić piłkę ze wszystkich sił! Gdy kij znajdzie się w strefie uderzenia, przenieście całą energię na piłkę uderzając w kierunku ziemi.

 

tłum. Rafał Downarowicz

źródło: golftipsmag.com

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie